В ГДБОП са получени стотици сигнали за порно отмъщения в интернет. Това съобщи пред bTV началникът на отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП Явор Колев.
Изключително важно е възпитанието на децата на „киберхигиена“, за да не се стига до подобни случаи. „Така, както ги възпитаваме да се държат прилично в реалния свят, трябва да ги научим, че и онлайн поведението им има последствия“, каза началникът на отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП.
Хубаво е да има обществена нетърпимост към подобен тип действия, какъвто е случая с разпространението на лични интимни снимки на приятелката на един кандидат-кметовете на София.
„Този тип киберотмъщения, при които бивши партньори публикуват интимни видеа на жени, са изключително опасни и техните жертви стават обект на тормоз, изпадат в много тежко състояние и могат да бъдат докарани до самоубийство, заяви Колев.
Явор Колев коментира и скандала с „Тад груп“ и изтичането на данни от НАП.
„Трябва да се спре със създаването на романтичен образ на хакерите. Те са инструмент на престъпни групировки и тоталитарни държави, а не положителни герои“, категоричен бе той.
Според него медиите романтизират хакерите, но той не коментира изказването на премиера Бойко Борисов, в което обвинения за кибератаката срещу НАП Кристиян Бойков бе определен като „вълшебник”.
„Убеден съм, че това са хората, които са извършили и подтикнали кибератаката срещу НАП”, заяви Колев, имайки предвид Кристиян Бойков и собственика на „ТАД Груп” Иван Тодоров. Въпреки че заплатите на хората, които се борят с киберпрестъпленията не са високи, те са достатъчно мотивирани, а животът им често е застрашен, заяви Колев.
Основен проблем в борбата с киберпрестъпността той вижда в настоящия Наказателен кодекс, който трябва да бъде променен, за да може изпозлван целият инструментариум в противодействие на хакерите.
„Не можем да ползваме СРС и да искаме данни от интернет доставчици, тъй като за тези престъпления се предвижда наказание до 5 години затвор”, отбеляза началникът на отдел „Киберпрестъпност” към ГДБОП.