Отпущат допълнителни евросубсидии за земеделие тази година

Земеделски евросубсидии все пак ще има тази година. Макар милионите още да не са уточнени, от министерството обявиха, че освен вече задвижените 150 млн. евро към желаещите да инвестират в агростопанствата си, ще има и допълнително разпределени средства през есента. Още този месец ще започне и отсяването на проекти за млад фермер, където ще отидат други 35 млн. евро. Има и финансиране за ползване на консултантски услуги.
Така, макар държавата да се забави с одобрението на новата Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 (ПРСР), средства все пак ще има. За другите мерки трябват специални наредби, които все още не са създадени.

За младите фермери

В края на юни ще стартира първият прием на проекти по една от дълго чаканите мерки – за млади фермери. „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ е с бюджет 35 млн. евро.
Малко преди това пък ще бъде отворена и мярка 2.1. „Консултантски услуги за земеделски и горски стопани“, чиято цел е да подпомага младите фермери с безплатно изготвяне на бизнес планове от страна на Националната служба за съвети в земеделието. Консултациите ще се извършват във всеки от офисите на службата в страната и включват пакет безплатна консултантска помощ, безплатно изготвен бизнес план и заявление за кандидатстване, подкрепа и безплатни съветнически услуги през целия период на изпълнение на бизнес плана и дейностите в стопанството.

За инвестиции

В началото на ноември тази година се очаква да бъде отворен и втори прием за проекти по най-атрактивната подмярка – 4.1. „Инвестиции в земеделските стопанства“.

През април Министерството на земеделието позволи авансово кандидатстване в първия прием по нея, който се радваше на свръхинтерес – бяха подадени проекти за малко над 966.3 млн. лв., или три пъти над бюджета на мярката от 150 млн. евро. Това е и най-търсеният инструмент за субсидиране на стопанствата по Програмата за развитие на селските райони, защото чрез него се финансира купуването на нова техника и разходите за модернизация на фермите, допълва Капитал.
Големият интерес обаче наложи в първия да има класиране на проектите и оценяване по точки, тъй като няма как всички те да бъдат одобрени. Засега обаче от агроведмоството не конкретизират с какъв бюджет ще бъде вторият транш. Общата сума по цялата мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ е 753 млн. евро за целия период.
Засега не са обявени и средствата по другите предстоящи мерки – през октомври е предвиден прием по подмярка 4.2. „Инвестиции в преработка/маркетинг на земеделска продукция“. Прием на документи ще бъде отворен и за подмярка 19.1 „Помощи за подготвителни дейности“, която е свързана с подхода ЛИДЕР, който цели основно коопериране на производители. Същия месец се очаква да бъде отворена и подмярка 2.2. „Създаване на консултантски услуги“.
Индикативният график с конкретните дати за отваряне на приемите е публикуван на страницата prsr.government.bg.

Програмата

Въпреки че програмата за селските райони трябваше да стартира още през 2014 г., заради сериозното забавяне в подготовката й това не се случи. Повтори се практиката с първата програма, която вместо през 2007 г. започна да работи едва година и половина по-късно. Проектът на новата програма беше подаден през лятото на 2014 г., като есента беше върнат от Брюксел с над 400 забележки. След усилена работа на екипа на агроминистерството и след интензивната комуникация с ЕК Брюксел одобри програмата през май тази година. В нея се предвиждат 18 схеми за финансиране, по които трябва да бъдат разпределени 2.9 млрд. евро до 2020 г., от които 2.3 млрд. евро са европейски средства. Средствата са по-малко от предния програмен период, когато бяха 3.2 млрд. евро.
Извън програмата земеделците получават и по над 1 млрд. лв. годишно директни плащания от Брюксел. Има и субсидии от националния бюджет, основно за тютюнопроизводители.