„Министърът на здравеопазването Петър Москов ни заблуди, че някои лекарства за високо кръвно ще са напълно безплатни от тази година“, коментират пациенти.
Вместо от 1 август тази година евтините медикаменти за есенциална хипертония ще са 100% покрити от Здравната каса от 1 април догодина, реши надзорният съвет на Касата, пише вестник „Сега“.
Преди няколко месеца от ведомството на Москов обявиха, че ще има осигурени безплатни базови лекарства за хипертония още тази година. В момента препаратите за високо кръвно се покриват между 25% и 75% от Касата. В списъка с препаратитe за хипертония, които се заплащат частично от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), има 398 медикамента, но идеята беше напълно безплатни да станат само най-евтините в различните лекарствени групи, които са общо 41. Това значи, че промяната щеше да касае 41 лекарства.
От Касата обясниха отлагането с технически проблеми при промените в „позитивния лекарствен списък“, по който плаща НЗОК. Освен това е ясно, че Касата отново е в сериозен преразход – и в перото за лекарства, включително за онкологичните заболявания, и в перото за болници. Очакваше се 100%-то плащане на лекарствата за хипертония да увеличи разходите на НЗОК с 6-7 милиона лева.
Промяната така или иначе нямаше да помогне особено на пациентите. Най-евтините препарати за хипертония струват 2-3 лева и масово пациентите си ги купуват сами, защото за да получат рецепта от личния си лекар, трябва да платят потребителска такса от 2.90 лева. Дори Касата да поеме 100% от цената, най-евтините лекарства пак ще са на по-ниска цена от стойността на таксата. Поради това според данните на Здравната каса към момента едва 300 000 пациенти получават лекарства за хипертония по линия на НЗОК, докато данните на кардиолозите са, че в България 2 милиона души страдат от хипертония.
„Сега“