Снимка: Bloomberg L.P. |
Фармацевтичните компании Pfizer, BioNTech и Moderna се готвят да спечелят милиарди долари от бустерни дози ваксини срещу Covid-19 тази есен, а анализаторите изчисляват, че приходите биха могли да съперничат на пазара на сезонните грипни ваксини на стойност 6 млрд. долара годишно.
Очаква се Великобритания да се присъедини към Франция и Германия при предлагането на последващи дози от септември. В петък американските власти одобриха прилагането на трета доза за тези с нарушена имунна система, а Израел и Чили започнаха да прилагат бустерни дози на своите възрастни граждани.
Здравните експерти обаче предупреждават, че много повече хора по света ще умрат от Covid-19, ако западните страни дават приоритет на трети дози за собственото си население, вместо да споделят ваксината с останалия свят.
Moderna, Pfizer и неговият германски партньор BioNTech вече са реализирали приходи за над 72 млрд. долара само за тази година в сделки за предоставяне на последващи ваксинации, както и първоначалните две дози за тези, които се ваксинират за първи път в по-малко богати страни.
Анкетирани от групата за данни Refinitiv анализатори прогнозират приходи от над 6,6 млрд. долара за Pfizer/BioNTech и 7,6 млрд. долара за Moderna през 2023 г., най-вече от бустерни продажби. Те очакват годишният пазар в крайна сметка да се установи на ниво от около 5 млрд. долара или повече, а за тези продажби ще се състезават допълнителни производители на лекарства. Сред тях навярно ще са и базираната в Мериленд Novavax, която току-що сключи споразумение с ЕС за доставка на до 200 милиона дози от ваксината си, която тепърва трябва да бъде одобрено от регулатора на ЕС за лекарствата. Френската Sanofi и британският производител на лекарства GSK също работят върху ваксина, която се надяват да бъде готова до края на годината.
Какви са мненията за третата доза вижте в продължението на материала в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!
източник https://www.investor.bg/…………