Две трети от шефовете на компании в световен мащаб признават, че техните служители са претоварени от съвременните условия на труд, а най-големият проблем е безразличието на персонала към дейността на дружеството. Това са част от заключенията в излизащото днес Трето годишно проучване на „Делойт“: “ Глобални тенденции в областта на Човешкия капитал 2015: Лидерите на Новия Свят на заетостта“. Изследването е проведено сред повече от 3300 шефове на компании и експерти по управление на персонала в 106 страни.
Компаниите се затрудняват да намалят стреса на работното място като направят бизнес процесите по-прости и по-малко комплексни и това е нов проблем пред бизнеса, откроен в тазгодишното проучване. За три четвърти от участвалите в анкетата сложността и комплексността на условията на труд са значителен проблем. В същото време само в половината от компаниите се провежда някаква програма за опростяване на процесите, докато 25% нямат такъв план.
Най-значимият проблем за мениджърите остава липсата на ангажираност от страна на служителите като тежестта му за година нараства – преди година така смятаха 79% от анкетираните, а сега – вече 87%. За година двойно са се увеличили мениджърите, според които ангажираността на работещите е много важна – вече половината от тях мислят така при една четвърт преди година. В същото време 60% от участвалите в допитването заявяват, че нямат програма за измерване и подобряване на ангажираността, което показва липса на подготовка за справяне с този проблем.
„С увеличаване на търсенето на служители балансът на силите в бизнеса рязко се измести от работодателите към служителите“, казва Джош Берсин, управител и основател на Берсин към Делойт, Делойт Консултинг ЛЛП. Нещо повече, служителите стават все по-мобилни, непредвидими и независими и в резултат на това, все по-трудни за управление и ангажиране. В този нов свят на труда, организациите трябва да създадат нов начин на управление на хората и да излязат с нови нестандартни идеи как да бъдат отново успешни и актуални, предупреждава експертът.