Президентът на Световната банка призова Г-20 да отсрочи дълговете на бедните страни

Президентът на Световната банка Дейвид Малпас призова страните от Г-20 да обсъдят възможностите за намаляване на дълговете на най-бедните страни. Това е необходимо, за да бъде сведен до минимум икономическият спад заради  коронавируса.

Той говори по видеоконферентна връзка с министрите на финансите и управителите на централните банки на страните от Г-20. Според Малпас пандемията е довела до „най-голямата глобална рецесия от десетилетия“ и е засегнала най-вече развиващите се икономики.

Той заяви: „Призовавам Г-20 да отвори пътя за консултации относно самата дългова тежест, както и ефективни начини за намаляване на нетната настояща стойност както на официалния двустранен, така и на търговския дълг за най-бедните страни“, пише Сега.

Необходимо е удължаване на мораториума върху плащанията по дълговете от най-бедните страни. „Настоятелно ви призовавам да удължите инициативата за спиране на обслужването на дълговете до края на 2021 година“, изтъкна шефът на Световната банка и добави, че се изисква прозрачност от всички двустранни кредитори, включително националните банки.

„Ситуацията в развиващите се страни става все по-тъжна. Изтича времето. Трябва бързо да предприемем мерки за спиране на обслужването на дълговете, намаляване на дълговете, механизми за уреждане на дълговете и прозрачност“, завърши Малпас.

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева посочи, че МВФ проучва допълнителни инструменти за предоставяне на финансиране на най-бедните страни в света и други засегнати тежко от пандемията.

Тя призова финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-20 да обмислят удължаването на мораториума върху дълга на най-бедните страни и след края на годината, както и да работят за по-голямо участие на частния сектор.

По-късно финансови лидери на страните от Г-20 обещаха да продължат да използват „всички достъпни политически инструменти“, за да се борят срещу пандемията и да укрепват световната икономика, но предупредиха, че перспективите са все така несигурни.