Парламентът прие на първо четене промени в Закона за борба с трафика на хора със 122 гласа „за“, 1 – „против“, и 5 – „въздържал се“.
Измененията са породени от необходимостта за ефективно прилагане на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора. Въвеждат се минимални национални стандарти и механизми за третиране на жертвите на трафик на хора, както и за оказване на подкрепа и закрила, предаде БТА.
С този законопроек се гарантира период за възстановяване и размисъл, който се предоставя на жертвите на трафик на хора за първоначално възстановяване след травмата, за прекъсване на връзките с трафикантите, както и за вземане на съзнателно и информирано решение дали да съдействат за наказателното преследване на извършителя.
Създава се възможност за откриване на специализирани приюти за последваща реинтеграция, както и за осигуряване на безплатна правна помощ и подходяща езикова помощ на жертвите на трафик. Увеличава се срокът за настаняване на тези хора в приюти за временно пребиваване, като се въвежда минимален срок от 30 дни и се създава възможност за продължаване на срока на настаняването по предложение на съответния приют.
Със законопроекта се определя статутът на Националната комисия за борба с трафика на хора като национален орган за докладване по смисъла на чл. 19 от Директива 2011/36/ЕС на ЕС относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него. Дава се законодателна възможност за назначаване на секретари и местни комисии за борба с трафика на хора, задължени да предприемат мерки за закрила на деца – жертви на трафик на хора.