Стартовите заплати в IТ сектора дори при липса на всякакъв опит надхвърлят 1000 лева, а най-търсените специалисти получават по 10 000 лева месечно.
Един програмист, работещ в България, който има 5-годишен опит, може да достигне до около 7 хиляди лева месечно. Това показва съвместно проучване на две интернет платформи: Trending topics – професионален сайт на работещите в IT сектора, и Noble Hire – международна платформа за набиране на кадри. В това проучване е посочено, че данните са само от официални източници и са събирани само от компании, които са прозрачни в заплащането, пише 24 часа.
В България, както и по света най-търсени са senior back-end developer, т.е. старши експертите сървърни разработчици. Техните брутни работни заплати започват от 1275 евро месечно и може да стигнат до 4182 евро, като долната и горната граница зависят от опита.
Експерт с тази специалност с над 5-годишен опит може да получава до 4947 евро месечно, което прави грубо пресметнато около 10 хил. лв. Така нетната заплата, ако изцяло се получава по трудов договор, е малко над 8 хил. лева.
Другата много търсена категория специалисти е на мобилните разработчици. При тях няма стажанти, нито младши специалисти, т.е. с опит между 1 и 2 години. Мобилните разработчици се създават като кадри след около 2 години обучение и труд, но за сметка на това стартовата им заплата е от 1785 евро, а след около една година вече стига до 2236 евро. Старшите мобилни разработчици, т.е. с над 4-годишен опит, получават брутни заплати между 1683 и 4177 евро.
Едно ниво под тези месечни доходи имат QA експертите. Това са инженерите по качеството и софтуерните тестери. При тях също е неебходим известен – поне 2-годишен опит, за да заемат такава позиция, като стартовите им заплати след двегодишното обучение тръгват от 1020 евро бруто на месец. С трупането на опит след около 5 години на тази длъжност стигат средно 3400 евро месечно, посочва изследването.
Без всякакъв опит в сферата на IT младите хора се назначават обикновено за специалисти по база данни. Стартовите заплати за тези позиции са средно 663 евро месечно, но с удръжките падат до 515 евро. С трупането на опит възнаграждението на тези специалисти също расте и ако имат над 5 години, средното може да стигне до около 4000 евро месечно бруто или 3400 евро нето.
Националната статистика сочи, че в IT технологиите се получават най-високите средни заплати, но данните са за 2719 лв. Това са най-високите средни заплати у нас, но причината да се разминават с действителните е, че НСИ слага в същата група и всички работещи в сферата на съобщенията, т.е. телекомите, пощите, куриерските услуги, както и всички създатели на информационни и творчески продукти.