Психология на страха

Страхът е тактика за оцеляване, присъща на човешкия ум. Всички сме запознати с реакцията, наречена „удари или бягай“, състояние, при което тялото се мобилизира, за да премахне заплахата. Именно това е страхът. И въпреки че в съвременния свят по-често се сблъскваме с емоционални опасности, отколкото с физически, тялото и мозъкът не правят разликата между тях.

С чувство на страх тялото започва да произвежда хормонален стрес, кортизол, а също и адреналин. В този момент способността на тялото да се бие или да бяга се увеличава. Сега тази реакция може да предизвикат ежедневни притеснения, които по същество променят мозъчната структура, както и контрола на импулсите. Тоест, въпреки факта, че страхът има за цел да помогне на човека, в наше време е по-вероятно да се намеси.

Освен това, ако страхът е обсебващ и всеобхватен, това може да доведе до сериозни проблеми с физическото и психическото здраве. Следователно съвременният човек е просто длъжен да разбере психологията на страха, както и да се научи да го управлява и смекчава.

Страхът е вътрешно състояние, причинено от предстояща или възприета катастрофа. От гледна точка на психологията се счита за негативна емоция.

В тази статия ще разгледаме и една емоция, наподобяваща страх – безпокойството. Тревожността е негативно оцветена емоция, изразяваща усещане за несигурност, непреодолими предчувствия. По време на тревожност човек мобилизира цялата си умствена енергия, за да се справи с потенциално опасна ситуация, която не е задължително да настъпи.

Просто казано, изпитвайки безпокойство, човек рови из паметта си и намира там примери за опасни събития. И след това ги проектирайте в близко бъдеще.

Колкото по-често и интензивно е безпокойството, толкова по-големи щети нанася на тялото. Освен това както физиологията, така и психиката страдат, появяват се фобии и неврози, възможни са пристъпи на паника.

Въпреки факта, че страхът и тревожността са все още различни емоции, те са тясно свързани и могат да бъдат лекувани по едни и същи или подобни методи.

Признаци на страх

По време на страха в човешката физиология се наблюдават огромен брой промени в сравнение с обичайното състояние:

Освобождават се кортизол, адреналин и норепинефрин.

Нервната система се активира.

Прагът на болка се увеличава, скоростта на реакция, мускулната сила, издръжливостта.

Сърдечната честота и дихателната честота стават по-чести.

Потенето и кръвното налягане се повишават.

Кръвоносните съдове в тялото се свиват.

Храносмилането се забавя или спира напълно.

Нивото на захарта се повишава.

Моменталните рефлекси се ускоряват.

Всички тези реакции на тялото са характерни за инстинкта за самосъхранение – може би най-мощният инстинкт от всички. Те имат и отрицателни последици: общо изтощение на тялото, жажда, треперене в тялото. Колкото по-често изпитвате страх, стрес, безпокойство, толкова по-вероятно е потискането на имунната система, което води до заболяване.

Важно е да се разбере, че страхът е абсолютно нормално състояние. Ако обаче го изпитвате всеки ден и поради незначителни причини е време да се научите да контролирате психиката си.