Езерото „Сребърна“ e разположенo на около 17 км от град Силистра (България), на брега на река Дунав, а разстоянието от Стара Загора до Силистра е около 324 км. Обявено е за „Развъдник за блатни птици“ още през 1942 година. През 1948 година получава статут на резерват. Целта е запазване на уникалното биологично разнообразие, с което езерото е познато сред европейската и българската научна общност още от края на по-миналия век. Понастоящем територията има категорията „поддържан резерват” и обхваща площ от 892 ха. Водната площ на езерото е 1020 км2.
[ad id=“225664″]
Уникалността на резервата се дължи на рязкото покачване на водното ниво в езерото, което довежда до периодични образувания на плаващи тръстикови острови (кочки), които не се заливат. Кочките са трудно достъпни за наземни хищници и са идеално място за гнездене на многобройни видове птици. За „Сребърна“ с най-голямо значение е колонията от къдроглав пеликан (Pelecanus crispus), вид включен в Световната червена книга. Тук гнездят средногодишно 70 – 80 двойки. За 2001 година в ПР „Сребърна“ са гнездили 12% от световната популация на къдроглав пеликан. В резервата общо гнездят 114 вида птици, от които 22 вида са редки или застрашени от изчезване.
[ad id=“263680″]
Резерват „Сребърна“ е вписан в Списъка на световното културно и природно наследство през 1983 г. Отговаря на критерий (x). Съдържа най-важните и значими природни местообитания за съхраняване in situ на биологичното разнообразие, включително такива, които съдържат застрашени видове с изключителна световна стойност от гледна точка на науката или природозащитата.