„Гео Милев и изкуството“ показва художникът Гео Милев в книга на доцент д-р Ружа Маринска. Официалното ѝ представяне беше вчера, 6 март, в НДК, съобщават от БГНЕС.
Двуезичното издание – на български и английски език е на издателство „Захарий Стоянов“, богато илюстрирано и с впечатляващ графичен дизайн. Книгата има и друго значение – това е изследване, което откри през последните години не само неизвестни творби на художника Гео Милев, но и неизвестни творби на художници, свързани с Гео Милев от началото на 20-те години на миналия век, каза при представянето Иван Гранитски от издателството.
За образа на Гео Милев, който след тази книга е и по-човешки, говори академик Светлин Русев. „След тази книга ние имаме не само един по-сложен и по-цялостен Гео Милев, но и много по-близък и по-човечен, без да е накърнена представата ни за митологизирания бунтар и трубадур на модерното изкуство“, каза академикът.
Книгата е замислена още приживе на Леда Милева и затова не случайно е посветена в нейна памет. С нея Ружа Маринска има дългогодишно приятелство и сътрудничество във фондация „Гео Милев“. Повече от 20 години Маринска има изследователски интереси в полето на модернизма и естествено те са фокусирани върху личността и творчеството на Гео Милев – поет и художник. Откритие на изданието са и осем неизвестни писма на Гео Милев до Николай Райнов. Книгата е научен и художествен поглед към краткия, но звезден миг на българската духовност и стремеж към свобода.