Създателят на ансамбъл“Българе“: Джордж Клуни се включва в кампанията „Аз харесвам българските танци“

Интервю със създателя и хореограф на ансамбъл „Българе” Христо Димитров за кампанията „Аз харесвам българските танци”, за новия световен спорт и спектакъла „Осмото чудо”

Hristo Dimitrov_resized– Господин Димитров, предстои пикът на кампанията “Аз харесвам българските танци”, която започнахте с русенския бизнесмен Мартин Йорданов – каква е нейната цел?

– “Аз харесвам българските танци” е кампания в световен мащаб, а целта й е да популяризира България. Защото няма човек, който да е пътувал по света и да не се е сблъскал с абсолютното невежество по отношение на България. Няма търговец, който да е отишъл на световно изложение и да не се е почувствал разочарован, когато е трябвало да обясни откъде е и че предлага качествени продукти. Made in Bulgaria за никого нищо не значи, за разлика от Made in Italy, Made in USA или Made in China. Те могат да означават високо качество или евтин продукт, докато Made in Bulgaria нищо не означава, защото българското никой не го знае. Кампанията ни е за популяризиране на българската култура, но ефектът, който се гони, е чисто икономически. Крайната цел е България да стане популярна в света – да не се гледа на българските стоки като на пристигнали от друга планета, а туроператорите да не се чудят как да обяснят къде ще ги водят тези чужди туристи.

– Колко ще продължи кампанията?

– Ще бъде в две части. Едната ще бъде бърза, ударна, за няколко седмици. Втората, по-важната, започва веднага след приключването на първата. Ако приемем, че България е фирма, която се бори с останалите фирми на пазара и отива на световно търговско изложение – с какво уникално нещо може да се представи? Нали фирмите точно това се опитват да правят – да извадят уникална стока, с която да не могат да бъдат конкурирани. Не на по-добра цена – цената винаги може да бъде счупена. По качество също винаги могат да те бият. Трябва да е нещо, което да е толкова уникално, че другите да не могат да го изкопират и ти да ги удариш точно там. Ето, тази мисъл ме измъчва от известно време.

– И според вас това са танците?

– Не според мен. Знаете ли, хората обикновено си мислят, че това е историята, но реално ние не можем да победим другите с културно-исторически туризъм. Нито имаме Лувър, нито Айфелови кули, нито Пантеони – имаме богата история, но другите ни ударят по този показател. Природата? Същата работа. Киселото мляко? Ами ако отидете на световно изложение на хранителни продукти, ще ви падне шапката – хиляди млечни продукти, кои от кои по-хубави и уникални. Имаме едно-единствено нещо в България, с което сме световни лидери и другите не биха могли да ни изкопират. Хубаво, лошо – единствено е. И това не е българският фолклор, защото и другите държави имат фолклор, а е ритмичното разнообразие – неравноделните ритми във фолклора ни.

– Запалили сте с идеята един бизнесмен. Какво ви събра?

– Мартин Йорданов е гениален човек в областта на маркетинга. От Русе е, занимава се с консултации, бизнес стратегии и т.н. Събра ни именно кампанията. Идеята обаче е на неговата дъщеря – Мартина Мартини. Тя е на 16 г., но вече работи като дизайнер във фирмата на баща си. По-малката й сестра, която е на 10, също им помага. Иначе с Мартин създадохме концепция, която според нас може много бързо да “запали” целия свят. Познаваме се от пет години, през които успях да му напълня главата с нещата, за които ви говоря сега. И в един момент той започна да казва на мен и на ансамбъл “Българе”: “Хора, вие не знаете какво богатство имате. Защо сте толкова глупави, трябва да го използвате. Вие сте българското кунг-фу, вие сте българската аеробика, можете да превземете целия свят с тези танци!” Сега заедно имаме цялостна концепция и стратегия, с която очакваме желания ефект при едно условие: в кампанията да се включат всички. Защото тя няма да е нито за ансамбъл “Българе”, нито за фирмата на бизнесмена. Говорим за България и българите. В момента и вие се включвате в нея, вземайки това интервю.

[ad id=“225664″]

– А другите как да се включат?

– Стъпките са около 12. Първо, сто известни и изключително разпознаваеми личности у нас записват клипчета, в които казват на български, а ако могат – и на английски: “Аз харесвам българските танци.” След което танцуват български танц – със или без музика. Може да е и запис на нещо, което някъде са танцували. И го качват в интернет. После идва редът на световноизвестни личности – напр. актьори като Джордж Клуни или Том Ханкс, футболисти от ранга на Бербатов и т.н. – така на световно ниво може да се заговори за България и българските танци. Трето, осигурени са награди за хора, които заснемат клипчета. Ще имаме генерални медийни партньори, но търсим помощта и на глобалната безплатна медия интернет, която достига до целия свят. Там ще се качват клипове, в които хора танцуват български танци. С носии, без носии, вкъщи, на улицата, флашмобове, ако искат – на Северния полюс. Хора от всякаква възраст, раса, пол, националност играят български танци… всякакви клипове. Освен да го заснемат, трябва да го аранжират и да имат много гледания в мрежата. И най-гледаните ще получат парична награда.

– Има ли вече качени клипове?

– Да, от целия свят. Има клипове, които вече са натрупали повече от 500 000 гледания за седмица, но апогеят предстои. 1000 клипа по 10 000 гледания означава 10 млн. Ама ние гоним 100 млн.! Сто милиона души в целия свят да гледат клипове с български танци – това вече можем да го приемем като успех. И навсякъде I Like Bulgarian Dances/ Аз харесвам българските танци…

[ad id=“263680″]

– А защо смятате, че и Джордж Клуни ще го направи?

– Защото имаме контакт с негова съседка, която му е разказала нашата идея, той пита за подробности. Имаме контакти и с хора, които работят с холивудски звезди, идващи в България. Ние просто апелираме за подкрепа на страната ни… Следващата ни стъпка е на 24 май. Във всички общини в България и в български общности по света ще играят българско хоро – заснемат го, качват го в интернет и за най-добрите ще има награда. Това ще е световна танцувална инвазия, ден на български фолклор. Поне от 40 държави вече ни казаха, че ще го направят. Тогава завършва първата част и започва втората. Още нещо – най-качествените и гледаеми клипове, направени на абитуриентски вечери, ще получат за награда втора вечер на морето – не само за класа, който го е заснел, а за целия випуск от училището.

– След това какво предстои?

– На две места, в София и Русе, ще вкараме българския танц в дискотеките, но на тяхната музика. Те си свирят каквото си искат, а ние си играем “Трите пъти”, граовското хоро и т.н. Паралелно с това изпращаме на всички фирми послания да се включат с каквото пожелаят – могат да дават награди, да си вземат тениски или да залепят стикери с логото на кампанията на своите коли, продукти, витрини на магазини, брошури, търговски обекти… Така ще се запали цяла България и ще премине в чужбина. След 24 май започва вторият етап, световният. Председател съм на Асоциацията на хореографите в България и с колеги разработваме нов модел на световна аеробика, която ще бъде на неравноделни ритми. На всички клубове по аеробика, каланетика и т.н. по света ще изпратим новия световен продукт – танцуване върху неравноделни ритми.

[ad id=“238430″]

– Имате ли “таен коз”, за да ги запалите?

– Да! Ще акцентираме върху нещо, което се забелязва при българските изпълнители на народни танци – не можеш да намериш танцьор, болен от рак. 100% гаранция! Да, има изключения, като един болен хореограф, който обаче е спрял да танцува преди 40 години и пуши по три кутии цигари на ден – какъв танцьор е той?! По принцип няма рак, няма гръбначни изкривявания, няма депресии, няма наднормено тегло при хора, които два-три пъти в седмицата танцуват тези танци. Страхотно нещо е това! Това е българският коз, българският Троянски кон. Вкарваме го, не трябва да има голям град в света, в който да не се танцува по нашата система с неравноделните ритми, най-здравословния танц в света. Който иска, да докаже обратното! Даваме им всичко това безплатно. Няма комерсиален интерес. Нашият интерес е друг – да танцуват български танци и да знаят България.

– Това все пак ще струва пари – откъде ще ги вземете?

– Кое струва пари?! Да качиш клипове в интернет е безплатно. Изчислили сме кампанията на 100 млн. евро, но нула лева ще излязат от държавния бюджет. Примерно, ако вие трябва да я направите и тръгнете с камера да заснемате клипове в 20 държави – толкова вероятно ще струва. А нашата – нула, защото ще я направят българите, ще залеят интернет пространството.

Стига сме чакали някой да дойде отнякъде и да ни оправи. Всички заедно ще популяризираме България по толкова бърз начин, както не го е правила никоя друга държава досега. Българският фолклор може да е нашият Шаолин. Идват и ни превземат с каланетика, аеробика, капоейра, ламбада и какво ли не, ние пък ще ги превземем с неравноделните ритми – ще го направим не като школи за народни танци, а като новия спорт. И най-накрая да се чуе нещо добро за България, което да не могат да откраднат и да казват “наше е”. Това е световно културно богатство, което притежаваме, но трябва да дадем на всички да го ползват. И когато го дадем, като кажеш, че си българин, ще ти отговорят: “О, България, знам я, аз играе копаница.” Тогава и винарите ни ще си продават виното, и костюмарите ще си продават костюмите, и туристически фирми ще се задъхват от работа…

[ad id=“218548″]

– Ще ви остане ли време да довършите “Осмото чудо” – новия спектакъл на “Българе”?

– Да, работя усилено, всеки ден. Сега съм на добруджанската картина. На 24 септември в зала 1 на НДК е премиерата на “Осмото чудо”, който обяснява много ясно неравноделните тактове – те са осмото чудо на България и света. Спектакълът е част от кампания “Аз харесвам българските танци”, макар че тя го изпревари. Просто не искаме да чакаме повече. Това е нашата визия за България и никой не може да каже, че не е правилна.

Препечатка: Труд