Шефшауен, Мароко – Старият град боядисан в синьо

FJ663Jh6N7oNejT3BEnbbluetown7bluetown13bluetown1

Шефшауен е малък град в северната част на Мароко, който има богата история, красиви естествени пейзажи и невероятна архитектура. Това обаче, с което е най-известен, са поразителните сини стени на много от сградите в стара му част, пише Bored Panda.

Името на града буквално означава „поглед върху рога“ и идва от формата на върховете на планината Риф, които приличат на два рога (chaoua) на коза.

[ad id=“263680″]

..

Градчето е основано от мавритански и еврейски изгнаници от Израел през 1471 година като малка крепост, която съществува и до днес. Всякакви националности могат да се видят по улиците му – испанци, французи, англичани, италианци и още много представители на различни нации. Мароканците са с най-малък дял сред населението, поради което привичките в града нямат почти нищо общо с тези в големите марокански градове – двойките вървят ръка за ръка и се целуват на публични места.

Шефшауен е боядисан в синьо от еврейските бежанци, които са живели там през 1930-те години и затова носи и името Синия град. За тях този цвят е символизирал небето и Рая. Впоследствие и други започнали да боядисват къщите си в синьо, смятайки, че по този начин отблъскват комарите.

Красотата на планинските околности се допълва от контраста на ярко боядисаната Медина (стар град). Тя, заедно със спокойната атмосфера на града, прави Шефшауен много привлекателен за посетителите. Главният площад в Медината изобилства от кафенета, препълнени с местни жители и туристи.