Съдбата на Института по полските култури в Чирпан също е под въпрос, става ясно от декларация на ръководството на научната структура, изпратена до редакцията на Agronovinite.com. Според ръководствата на Института по животновъдни науки – Костинброд и Земеделския институт в Стара Загора държавата възнамерява да ги закрие като ги извади от структурата на Селскостопанска академия. Двата института излязоха с протестни писма до държавните институции и местната власт, в които се обявиха против правената „на тъмно“, според тях реформа. Декларации в защита на научните институти изпратиха и десетки браншови организации, които от години работят с тях.
„Колективът на Института по полски култури – Чирпан е категорично против изваждането на института от системата на Селскостопанска академия и преминаването му към Аграрен университет – Пловдив, което се подготвя “ на тъмно”, заявяват от ръководството на института в протестното си писмо. Учените подчертават, че Институтът по полски култури в Чирпан е основан с Указ на цар Борис III като Земеделско опитно поле, а днес е единствен център на научноизследователската работа по памука и твърдата пшеница в България.
„Институтът по полски култури – Чирпан включва в дейността си селекция и семепроизводство на сортове, което е продължителен процес и изисква подготвен и квалифициран персонал за спецификата на научноизследователската работа. ИПК е акредитиран за обучение на докторанти по 3 докторски програми. Произвеждат се качествени сертифицирани семена и се поддържат националните растителни ресурси запамука и твърдата пшеница като ценен изходен генетичен материал. Институтът притежава сертификатите на 24 сорта памук и 13 сорта твърда пшеница. Извършва се квалифицирана информационно-консултантска дейност, провежда се обучение на фермери.
Изваждането на института от системата на ССА би било погрешна стъпка, тъй като този институт е единствен и уникален със своята дейност по разработване на нови сортове и технологии за отглеждане на памук и твърда пшеница, които през последните години придобиват все по-голямо значение за земеделието на България.
“Присъединяването” на института към организация, чието основно направление е обучение на студенти, а не научноизследователска дейност, е крачка към унищожаване на самия институт. Ние, работещите в Института по полски култури – гр. Чирпан, категорично възразяваме срещу унищожаването на българската селскостопанска наука. Надяваме се и вярваме, че ще проявите разбиране за съхранение на българската аграрна наука, както и да подкрепите нашето искане за оставане в системата на ССА“, се казва в протестното писмо на института в Чирпан, адресирано до председателя на Народното събрание Цецка Цачева, до премиера Бойко Борисов, до председателя на Комисията по земеделие и храни към Народното събрание Румен Христов, до земеделския министър Десислава Танева, омбудсмана Мая Манолова, председателя на Селскостопанска академия проф. Тотка Трифонова, до председателя на Федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ Светла Василева и до кмета на община Чирпан Кичка Димитрова..