(SK) Още 23 милиона турци трябва да се ваксинират, за да се пресече епидемията, смята здравният министър

SK 14:31:01 25-07-2021
PK1429SK.003
Турция – КОВИД-19

Още 23 милиона турци трябва да се ваксинират,
за да се пресече епидемията, смята
здравният министър

Истанбул, 25 юли /Специално за БТА от Нахиде Дениз/
След известно затишие, епидемията от КОВИД-19 отново пламна в Турция, алармират епидемиолозите.
Турският министър Фахреттин Коджа съобщи, че от началото на месец юли досега новозаразените и смъртните случаи на КОВИД-19 са се увеличили 3 пъти – за миналото денонощие бяха отчетени бяха 12 381 случаи и 58 жертви.
Епидемиологът Махмут Джейлан обаче посочи пред медиите, че случаите от последния месец са най-малко 100 хиляди.
„Деветдневната ваканция за Курбан байрам, през която хората се спуснаха към курортите, напливът в транспортните средства, хотелите и заведенията на хора, които не са ваксинирани или са ваксинирани само с една доза, доведе до пореден пик на епидемията. Въпреки че се предполагаше, че това ще се случи, както стана миналата година, не се взеха мерки, за да се предотврати. Вероятно както миналата година и сега властите ще се опитат да скрият числата и мащабите“, заяви специалистът.
Турски епидемиолози твърдят, че става дума за прояви на четвъртата вълна на коронавируса. След Истанбул, случаи на варианта Делта са били засечени в още 16 области на страната.
Според здравният министър Коджа още най-малко 23 млн. души в Турция трябва да бъдат ваксинирани, за да се пресече епидемията. По думите му причината за новото разгаряне на пидемията е рахлабването и неспазването на епидемичните мерки срещу коронавируса.
Професор д-р Исмаил Балък от специализирания научен съвет за борба с коронавируса към президенството посочи, че темпът на ваксинирането не е равномерен – в източните провинции е много нисък, докато в западните провинции е по-висок.
„Дисбалансът представлява голям риск, (защото) дори при положение, че скоростта на разпространението на вируса спадне, на места то може да се задържи за постоянно“, заяви той.
Проф. Балък призова да се предложат инициативи, които имат за цел да поощряват ваксинирането.
„Да се предлагат безплатни билети за мачове, концерти на ваксиниралите се с две дози. Това може да направят общинските ръководства, лято е, организират се фестивали, концерти. Телекомуникационните компании може да предложат безплатно роуминг. Всичко това смятам, че ще подтикне неваксинираните да го направят“, каза той.
Междувременно известният турски певец Хасан Йълмаз обяви с нагледен пример подкрепа за ваксинирането. По време на концерт в град Денизли той прекъсна концерта си и се ваксинира на сцената пред очите на хиляди свои почитатеали.
Руските туристи също се смятат за потенциален източник на зараза според турски епидемиолози. Редица специалисти призовават да се затегнат мерките при пътуванията на руските туристи за лятната ваканция, въпреки че министерството на туризма насърчава руските туристи, които се смятат за спасителен пояс на турския туризъм.
Редица епидемиолози критикуват властите, че загърбват мерките по контрола на чужденците за ваканцията, само и само за да се спаси туризмът.
Какви мерки ще вземе правителството, очаква ли се връщане на предишните рестрикции? Засега властите не дават конкретен отговор. Но се очаква идната седмица кабинетът на президента Ердоган да заседава по тези въпроси.
Според ваксинационната програма в Турция на първия етап – през януари-март тази година, предназначен за възрастните хора, се практикуваше поставяне китайската ваксина Синовак в две дози. Но за да се осигури по-надеждна защита, от края на месец март се предприе поставяне на трета доза на ваксината Бионтек-Пфайзер, която в момента се ползва в Турция. Според турските епидемиолози тази ваксина осигурява висока защита и срещу вариантите на КОВИД-19.

/ПК/

Източник: http://www.bta.bg/