Слънцето свещенодейства в тавата с лютеница

В рубриката на сайт Zarata „Изпрати новина“ получихме страхотна снимка от наш читател. Той е документирал приготвянето на традиционния български еликсир за нашата трапеза – лютеницата. В двора на къщата му в Стара Загора на помощ явно е дошло и Слънцето, което авторът е уловил, докато то свещенодейства върху врящата в тавата смес. Коментарът към фотоса е: „Посвещавам тази снимка на 2015 – Годината на светлината.“

А на мен ми стана интересно, защо 2015-та е обявена за година на светлината и направих кратка справка, която споделям и с вас:

2015 година е естествен кандидат за Международна година на светлината, посветена на редица важни събития в историята на науката за светлината датиращи от преди 50, 100, 150, 200 години и дори по-далеч назад във времето.

През 1815 г., на О. Френел публикува първия научен труд посветен на вълновата теория за светлината, а през 1865 г., Джеймс К. Максуел изгражда Общата теория на електромагнетизма и в частност доказва електромагнитната природа на светлината.

През 1915 г., А. Айнщайн публикува Общата теория на относителността (ОТО) в която показа, че светлината е в центъра на структурата на пространството и времето, като предсказа изкривяването на светлината от гравитацията.

През 1965 г., А.Пензиас и Р.Уилсън откриват космическото микровълново фоново лъчение – електромагнитното ехо от самото създаване на Вселената.

Тези открития променили физиката дълбоко продължават да имат огромно влияние върху науката и технологиите. Вълновата теория на светлината, законите на електродинамиката, Общата теория на относителността и изследването на космическото микровълново фоново лъчение довеждат до развитието на лазерите, мобилните телефони, глобалната GPS сателитна система, безжичния интернет, радиоастрономията и отговори на основните въпроси свързани с произхода на Вселената.