Снимка: Eric Thayer/Bloomberg |
S&P 500 и Nasdaq Composite приключиха седмицата на рекордно високи нива, след като председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че подкрепя намаляването на програмата за изкупуване на активи на американската централна банка, пише MarketWatch.
Индексът на „сините чипове“ Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,69%, или 241,69 пункта, до 35 455,80 пункта в края на сесията.
По-широкият индекс S&P 500 нарасна с 0,88% до 4 509,37 пункта.
Технологичният Nasdaq добави 1,23% до 15 129,50 пункта.
За седмицата Dow Jones нараства с 0,96%, S&P 500 – с 1,52%, а Nasdaq – с 2,82%.
Инвеститорите очакват, че още на заседанието на 21-22 септември Фед може да обяви свиване на стимулите. Реакцията на пазарите е знак, че централната банка на САЩ е подготвила успешно инвеститорите за свиване на програмата си за изкупуване на активи, коментира Майкъл Арон, главен инвестиционен стратег на State Street Global Advisors, цитиран от CNBC.
„Повишаването на лихвите е много, много далеч и инвеститорите са щастливи от това“, допълва той. „Мисля, че Пауъл заслужава известна заслуга за навигацията, защото избегна истерията. Пазарите изглежда са добре подготвени за началото на намаляването на стимулите“, допълва той.
Речта също така сигнализира, че Фед не е толкова нервен по отношение на инфлацията, колкото Вашингтон или някои пазарни играчи. Пауъл отхвърля опасенията за инфлацията и притесненията за увеличаване на лихвите, като казва на пазарите, че прагът за повишаване на лихвите е много по-висок, допълва Адам Крисафули, основател на Vital Knowledge.
Клиф Ходж, главен инвестиционен директор на Cornerstone Wealth, отбелязва, че Пауъл остава твърд в мнението си, че инфлацията е преходна, въпреки че Министерството на търговията по-рано в петък отчете най-голямото увеличение на разходите за лично потребление за годината от 1991 г. насам.
Енергийните акции поскъпнаха най-силно от секторите, включени в S&P500. Книжата на Occidental Petroleum поскъпнаха с близо 7%, на Cimarex Energy – с 6,5%, а на APA Corp – с 5,9%.
Производителите на автомобили получиха тласък, като Ford и General Motors увеличиха пазарните си оценки със, съответно, 3% и 2%.
Участниците на пазара наблюдават и ситуацията в Афганистан след самоубийствения атентат на летището в Кабул, при който загинаха над 100 души, вкл. 13 американски военнослужещи.
„Пазарите не харесват несигурността в Афганистан“, коментира Боб Дол, главен инвестиционен директор на Crossmark Global Investments.
Същевременно петролът отбеляза над 10% ръст на цената за седмицата заради урагана „Ида“, който доведе до спиране на някои производства в Мексиканския залив.
Фючърсите на бенчмарка WTI със срок на доставка през октомври поскъпнаха с 1,32%, или 2%, до 68,74 долара за барел на борсата в Ню Йорк. За седмицата бенчмаркът натрупа над 10% ръст.
Фючърсите на сорта Брент със срок на доставка през октомври добавиха 1,63 долара, или 2,3%, до 72,70 долара за барел на ICE Futures Europe. За седмицата ръстът на цената е над 11%. По-активно търгуваните ноемврийски фючърси поскъпват с 1,52 долара, или 2,2%, до 71,70 долара за барел.
източник https://www.investor.bg/…………