Снимка: Michael Nagle/Bloomberg |
Широкият измерител S&P 500 приключи сесията в сряда с лек ръст, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че централната банка ще запази разхлабената си парична политика, предава CNBC.
Широкият измерител прибави 0,12% към стойността си и завърши деня на ниво от 4374,30 пункта, след като достигна нов връх по-рано по време на сесията. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average е нагоре с 44,44 пункта до ниво от 34 933,23 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite остана на червена територия със спад от 0,22% до 14 644,95 пункта.
Пауъл заяви при изслушването си за полугодието пред Комисията за финансови услуги към Камарата на представителите в сряда, че централната банка може да изчака преди да започне да разхлабва покупките си на облигации въпреки растящата инфлация. Председателят на Фед каза, че все още очаква забавяне на инфлацията.
„На заседанието ни през юни Комисията обсъди напредъка на икономиката към нашите цели, откакто приехме указания за покупките на активи през декември миналата година. Макар че все още сме далеч от достигането на стандарта за „значителен допълнителен напредък“, участниците очакват напредъкът да продължи“, заяви Пауъл.
Председателят на централната банка трябва да бъде изслушан и от Комисията по банкови, жилищни и градски въпроси към Сената в четвъртък.
Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа намаля до ниво от 1,349% след изказването на Пауъл и продължи спада си от последните месеци. Доходността по 30-годишните облигации също е надолу до равнище от 1,975%. Доходността намаля въпреки че индексът на цените на производител от юни показа по-висока от очакванията инфлация. Това се случва след най-големия скок на индекса на потребителските цени от 2008 г. насам, публикуван във вторник.
Междувременно Nasdaq 100 приключи търговията на исторически връх, подкрепен от рекордната цена на акциите в края на търговията на Apple.
Книжата на компанията поскъпнаха с 2,4% след съобщения, че тя е поискала от доставчиците да увеличат производството на IPhone-те от следващото поколение с 20%. JPMorgan също прибави технологичния гигант към акциите, на които трябва да се обърне специално внимание и повиши целевата цена.
Отчетите за второто тримесечие на големи банки и други големи компании продължиха в сряда.
„В момент, когато навлизаме в сезона на отчетите за второто тримесечие, пазарите изглежда засилват вниманието си към следващата стъпка за икономиката и дали инфлацията ще я придружи“, коментира Крис Хъси от Goldman Sachs.
Тъй като инвеститорите са съсредоточени върху новините от Фед и данните за инфлацията, отчетите от началото на тази седмица не водят до големи движения в цените на акциите въпреки по-добрите от очакванията резултати.
Всички 12 компании от S&P 500, които публикуваха резултатите си за второто тримесечие тази седмица, надминаха очакванията за печалба на акция.
Книжата на Bank of America поевтиняха, след като тя обяви приходи за второто тримесечие от 21,6 млрд. долара, малко под очакваните 21,8 млрд. долара от Refinitiv. Ниските лихви намалиха нетните приходи от лихви с 6%, съобщи банката.
В същото време цената на акциите на American Airlines скочи, след като авиокомпанията прогнозира по-добри приходи и по-малка загуба от предишните прогнози за второто тримесечие. Компанията трябва да обяви резултатите си за второто тримесечие на 22 юли.
The S&P 500 е нагоре с над 16% през 2021 г. и с над 36% през последните 12 месеца, което е сигнал, че добрите новини вероятно се отразяват на представянето на акциите.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижи с 0,43% до ниво от 92,35 пункта. Еврото поскъпна с 0,54% до равнище от 1,184 долара, а паундът прибави 0,38% към стойността си до 1,386 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняха с 0,59% до равнище от 109,95 йени за долар.
Цената на петрола намаля в сряда, след като Ройтерс съобщи, че Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства са постигнали компромис, който трябва да разблокира сделка на ОПЕК+ за повишаване на глобалните доставки на петрол на фона на възстановяването на света от коронавирусната пандемия.
Контрактите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха с 2,26% до 74,76 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI са надолу с 2,82% до 73,13 долара за барел.
Американските фючърси върху златото поскъпнаха с 0,8% до 1825 долара за тройунция.
Източник: https://www.investor.bg/ .