Близо 25% от завършилите висшисти в България през последните 5 години не се осигуряват в страната. Част от тях може би са неактивни, а други са избрали да работят и да се осигуряват в чужбина. Средният осигурителен доход на завършилите е 925 лв.
През първите 5 години след завършването си по-малко от половината наети висшисти работят на позиция, за която се изисква висше образование – 47%, предаде news.bg.
Най-ниска безработица за поредна година се наблюдава сред завършилите медицина, фармация, стоматология и военно дело, а най-висока сред завършилите животновъдство, история и археология.
Зам.-министър Денков изтъкна, че по критериите за безработицата сред завършилите студенти все повече ще зависи финансирането на университетите.
Най-висок среден месечен облагаем доход получават специалистите по информатика и компютърни науки, които са възпитаници на СУ – над 3000 лв. Завършилите една и съща специалност, но в различни университети, получават различни доходи. В някои случаи разликата в заплащането надхвърля 4 пъти.
Среден месечен доход над 1000 лв. получават завършилите 13 специалности, сред които „Военно дело“, „Информатика и компютърни науки“, „Математика“, „Металургия“, „Обществено здраве“ и др.