„Справедливост, демокрация, сигурност“ – паролата на СДС в предизборната борба

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 27, 1990 г.
ЗА МИРЕН ПРЕХОД КЪМ ДЕМОКРАЦИЯ
„СПРАВЕДЛИВОСТ, ДЕМОКРАЦИЯ, СИГУРНОСТ” – ТОВА Е ПАРОЛАТА НА СДС В ПРЕДИЗБОРНАТА БОРБА
Интересът към съботния митинг на СДС се подсилваше от няколко причини. Само един ден преди това на кръглата маса бяха подписани три важни споразумения, които занапред ще определят градуса на политическия живот у нас: по законопроектите за изменение и допълнение на Конституцията на НРБ, за политическите партии и за избора на Велико народно събрание. За пръв път след 10 ноември в Стара Загора бе председателят на СДС д-р Жельо Желев, а заедно с него дойдоха и много от лидерите на родените в условията на политически плурализъм партии, сдружения и съюзи.
Няколко основни теми обединяваха словата на ораторите – жестоките рани нанесени от тоталитарната система, вината на БКП за политическата, икономическата и нравствената криза, мирният преход към демокрация, единството на опозицията като основен фактор за изборната победа.
На тях се спря и д-р Жельо Желев. Нарастващата политическа активност според него поставя на първо място въпроса за мирния преход към демокрация – без терор, без насилие, без разчистване на лични сметки. Съюзът на демократичните сили желае тази „нежна революция” не защото се страхува, а защото е убеден, че не бива да се повтаря зловещият период 1944-1946 година, когато бяха потъпкани плахите наченки на демокрацията. Сега, както изтъкна д-р Желев, България има редкия шанс да осъществи тези демократични промени. За пръв път в нашата история имаме подкрепата на всички велики сили, всички ветрове духат в платната на нашата демокрация. По-нататък в словото си ораторът посочи необходимите условия за победата на демократичните сили в изборите. Най-важният фактор според него е единството на опозицията. Сега в СДС са включени 15 политически партии и организации с национални структури, а не са малко и тези, които са извън съюза, но подкрепят неговата борба за разграждане на тоталитарната система. Предизборната стратегия, както подчерта д-р Желев, включва обединяването на всички демократични сили, независимо дали са в СДС или не, в това число и честните комунисти.

Силно бе и колективното присъствие на тримата лидери на Радикалдемократическата партия – председателката проф. д-р Елка Константинова, зам.председателят Михаил Неделчев и говорителят Александър Йорданов. Е. Константинова изтъкна, че РДП е срещу партизанщината, ще се бори за едно общество, в което хората няма да се делят на партийци и безпартийни, а на честни и нечестни, на кадърни и мързеливи.
Асен Давидов, зам.-председател на АСП, окачестви като политическа мимикрия опитите на ръководството на БКП да прехвърли вина за всички злини на Тодор Живков и „обкръжението” му. За последователните демократи според него няма място в БКП дори и след преименуването й.
Зам.-председателят на Федерацията на клубовете за подкрепа на гласността и демокрацията Ивайло Трифонов, член на АСП, отхвърли някои обвинения срещу опозицията и подчерта, че СДС дава шанс на всички знаещи и можещи, независимо от коя партия са.
На митинга говориха още прославеният български мореплавател Дончо Папазов, зам.-председател на избирателния клуб „Обединена опозиция”, Слави Георгиев от Димитровград, преживял ужасите на лагерите край Белене, старозагорският лекар д-р Кънчо Попов (БЗНС „Н. Петков”).
Другите двама старозагорци – Живко Желев от „ДЗУ” и Радослав Джамбазов от ВМИ, излязоха пред множеството с един и същ вик за справедливост. Сега като се обявиха срещу авторитарния стил на ръководството на инж. Ат. Атанасов и проф. Гр. Велев, и двамата са уволнени дисциплинарно и вече втора седмица са в гладна стачка.присъствуващите на митинга приеха резолюция до Народното събрание и средствата за масово осведомяване, в която се осъждат чудовищните престъпления в лагерите край Ловеч и Белене и се настоява за незабавно отваряне на архивите, за да се запознае обществеността с цялата истина за българския ГУЛАГ.
Матей БОНЕВ