Стрелба и концерти на границата на Венецуела с Колумбия

Напрежението във Венецуела расте след снощните сблъсъци до границата с Бразилия. Един човек бе убит, а други 12 ранени снощи, след като военни откриха стрелба срещу граждани. Инцидентът се разигра в град Кумаракапай, намиращ на около 1200 км от столицата Каракас. До стрелбата се стигнало, след като местните жители опитали да блокират пътя на военен конвой, запътил се към пропускателен пункт край града. Както вече е известно президентът Николас Мадуро разпореди да бъдат затворени границата с Бразилия, за да се блокира хуманитарната помощ, изпратена от САЩ.

Военните открили стрелба срещу събралите се хора. Убита е 42-годишна жена, а още поне 12 са ранени. Четирима от тях са в тежко състояние, съобщава „Вашингтон поуст“.

Малко след това в Колумбия се състоя многохиляден концерт, който бе обявен за благотворителен, а основната му цел – да събере 100 млн. долара за венецуелския народ. Концертът в Кукута бе по инициатива на британския милиардер Ричард Брансън. 35 латиноизпълнители излязоха на сцената, а по предварителни данни зрителите трябваше да са около 25 000. Преди началото на концерта Ричард Брансън даде пресконференция и обясни, че даренията за Венецуела ще се събират по интернет и ще послужат за закупуването на медикаменти и храна. Кукута, където се провежда концертът, се намира на края на граничен мост, през който венецуелската опозиция има намерение да внесе тонове хуманитарна помощ в страната в събота.

От другата страна на границата се проведе друг концерт – организиран от президента Мадуро, който ще продължи три дни. Световните агенции обаче не разпространиха кадри от него. Според Мадуро изпълнителите, които ще пеят на концерта в Колумбия, организиран от Ричард Брансън, извършват престъпление и дават одобрението си за военна интервенция.

Николас Мадуро определи американската хуманитарна помощ като параван за американска намеса. Официален Каракас настоява, че в страната няма хуманитарна криза, а съществуващите икономически трудности са резултат от налаганите от САЩ санкции. Междувременно правителството на Мадуро прие договорена с Русия пратка от 7,5 тона помощи във вид на медикаменти. А вицепрезидентката Делси Родригес изпрати до ООН и ЕС списък с най-належащите нужди на Венесуела. В него изричното се подчертава, че дефицитите са причинени от чужди санкции и се посочва, че страната би желала да получи международно регламентирана помощ в изброените сфери. Дори е готова да заплати за такива пратки, ако не е възможно те да са безвъзмездни.

Спорът за вкарването на хуманитарни помощи – храни и лекарства – от САЩ се очаква да нажени обстановката във Венецуела днес, часове след „войната на концертите“, която започнаха президентът Николас Мадуро и обявилият се за държавен глава Хуан Гуайдо. Чавистките власти тази нощ затвориха частично границата с Колумбия, пише „Гласове“.

Освен Гуайдо, на границата пристигнаха и трима приятелски настроени към него президенти – колумбийският Иван Дуке, чилийският Себастиан Пиниера и парагвайският Марио Абдо Бенитес – които вече обявиха, че признават Гуайдо и поскаха от Мадуро да допусне помощите в страната. Гуайдо, чието местоположение бе неизвестно в продължение на 30 часа, обяви, че е преминал границата с Колумбия с помощта на група военни. Тримата държавни глави на границата пък обявиха, че денят е „исторически“.

Опозицията, която контролира парламента на страната и чийто представител (и председател на парламента) е Гуайдо, вече обяви планове помощите, блокирани от дни на границата с Колумбия и Бразилия, да преминат, за да достигнат до венецуелците. Кабинетът на Мадуро повиши степента на тревога във всички гранични райони и затвори дългата хиляди километри граница с Бразилия и морския участък, разделящ я от три карибски острова.

Вчера Русия предупреди, че Съединените щати планират да извършат на 23 февруари „мащабна провокация“ на границата на Венецуела с хуманитарната помощ и прехвърлят спецчасти и техника в района за нейната подготовка. Това заяви днес говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ТАСС.

„Развитието на събитията във Венецуела стигна до критична точка; всички разбират това. За 23 февруари е набелязана опасна мащабна провокация – подстрекавано и ръководено от САЩ пресичане на границата на Венецуела от така наречената хуманитарна автоколона“, каза тя. По думите й това ще доведе до сблъсъци и противници на властта и ще стане „удобен предлог за силова акция по отстраняването на настоящия легитимен президент на страната“.

Захарова подчерта, че е забелязано „прехвърляне на американски специални части и техника близо до територията на Венецуела. Тя допълни, че САЩ и техни съюзници от НАТО обсъждат доставката на оръжия и боеприпаси от „една източноевропейска държава“ за опозиционните сили във Венецуела. Според нея ставало дума за тежки картечници, гранатомети, преносими зенитноракетни комплекси и муниции за стрелково и артилерийско оръжие, които щели да бъдат пратени уж като „хуманитарна помощ“.