Строителството на хижи е все още недостатъчно

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 143, 1980 г.
СТРОИТЕЛСТВОТО НА ХИЖИ Е ВСЕ ОЩЕ НЕДОСТАТЪЧНО
Справедливо е да се каже, че Старозагорски окръг разполага с най-много хижи в страната. А географското му разположение е в една от най-красивите части на родината. Шипка – едно име, пред което трепва всяко българско сърце. В окръжния град е изграден мемориалният комплекс „Бранителите на Стара Загора”. Мемориалът на Бузлуджа, издигнат в прослава на Благоевско – Димитровската партия, буди интерес у българи и чужденци. Розовата долина всякога е привличала наши и чужди гости.
Туристическото движение у нас вече навърши 85 години. Сега ЦС на БТС разполага с 341 хижи, заслони и почивни домове с над 21 000 легла, в които само през 1979 г. са нощували 2 200 000 излетници. Цифрите показват, че всеки четвърти гражданин на страната е нощувал в уютен планински дом.
Нашият окръг разполага с няколко хижи, най-близки и най-посещавани от които са „Каваклийка”, „Комсомолска поляна” в Сърнена гора и хижа „Бузлуджа” в Стара планина с общо около 550 легла. Поради ограничените възможности „Бузлуджа” не приема гости засега. Първите две хижи са почти винаги препълнени. Те не са в състояние с недостатъчния си леглови фонд да приемат всички работници и служители, които желаят да прекарат двата почивни дни сред природата. Излетниците в съботен ден се отправят с раници на гръб в по-далечни райони, в туристическите хижи на други окръзи, предимно в Стара планина. Най-често посещаваните са „Планинец”, „Армеец”, „Ивайло”, „Узана”, „Мазалат” и други. Там те не всякога намират подслон за пълноценна почивка, защото хижите са заети от излетници на близките населени места. По-младите туристи често се връщат разочаровани.
За преодоляване на всичко това ОС на БТС и спортната общественост не стоят със скръстени ръце. Преценявайки несъответствието между нарасналите нужди и наличните хижи в окръга, с лице към проблема се обърна и ЦС на БТС. През тази година на окръга са отпуснати над 250 000 лева за строителство, които трябва да се усвоят. Какво ще се строи? Разширява се старата хижа на комплекса „Каваклийка”, за което са предвидени 51 000 лева. Строителните работи са вече приключени. Капацитетът на хижата не се увеличава, но се създават много добри битови условия за излетниците. За преустройството на хижа „Бузлуджа” (старата и новата) са предвидени 140 000 лв., но строителните работи досега не са започнати. След преустройството новата хижа ще приема туристи. Разширява се и се преустроява в хижа заслон „Соколна” в Стара планина – малък кокетен дом, кацнал в южните склонове на Балкана, северно от с. Габарево. Това е единствената хижа на окръга, до която не може да се отиде с превозно средство. За преустройството са предвидени 10 000 лв. през тази година врати ще отвори новият планински дом „Русалка”, който се изгражда с активната помощ на работниците от с. Тъжа, в посока на местността „Смесите”. Вече са готови проектосметните документации и ще започне изграждането на новата хижа „Партизанска чешма” в красивата местност северозападно от Гълъбово. Тя ще приема туристите от СМЕК „Марица-изток”. Със своите 60 легла ще бъде модерна двуетажна сграда с всички изисквания за пълен отдих. Предвижда се строителството да се завърши до края на 1981 година. Неотдавна бе разширена и хижа „Комсомолска поляна” – най-близката и най-често посещаваната от старозагорци.
След преустройството на съществуващите хижи и заслони и завършване на новото строителство легловият фонд на планинските домове в окръга ще се увеличи с около 80 места за нощувка. Както се вижда, строи се не малко. Създават се много по-добри битови условия за пълен отдих и възстановяване силите на излетниците, което е най-важното. Но според мащабите, с които се развиват промишлеността и другите отрасли на окръга, направеното е все още недостатъчно. Струва ни се, че този проблем досега е недооценяван от стопанските ръководители. Увлечени в задачите по изпълнението на напрегнатите планове, този въпрос е стоял по-далеч от тях. А не е необходимо да доказваме какво значи за работниците и служителите да прекарат почивните си дни сред природата. Силите се възстановяват, а заболяванията намаляват. След завръщането от планината един познат каза: „Не усетих как мина седмицата… Беше ми леко”.
Похвална е инициативата на Стопанския химически комбинат, който изгради кокетната хижа „Химик” в Стара планина, посещавана през всички сезони на годината от млади и стари. Подобна инициатива подемат и други заводи като Завода за строителни конструкции, автостопанството в Раднево и други. Необходимо е да ги последват и други големи заводи и предприятия като КИ „Сърп и чук”, ЧЗ „Прогрес”, МЗ „Червено знаме”, ЗОТ „Светлина” и други. Знае се, че средствата на този етап са по-ограничени, но пък могат да се обединят възможностите на няколко предприятия, за да се реши успешно задачата. Подпомогнати от ЦС и ОС на БТС, от цялата туристическа и спортна общественост, да се изградят красиви планински домове в района на гара Кръстец и местността „Копаците”. Тези местности са най-подходящи за строителство на хижи, защото са достъпни с транспорт.
Във високопланинските домове се осигурява най-пълноценна почивка. Освен това Старозагорски окръг е осеян с много партизански землянки и лагери, лобни места на загинали борци в антифашистката борба, с много исторически места. С построяването на повече планински домове ще могат да се организират екскурзионни летувания за патриотичното възпитание на подрастващите поколения.
Йордан МЛАДЕНОВ