49 596 студенти ще бъдат субсидирани от държавата през следващата учебна година. За първи път държавата утвърждава и приема на студенти срещу заплащане в държавните ВУЗ, като за учебната 2016/17 г. са предвидени 8 784 студенти. Броят на приеманите студенти в частните висши училища е 16 373 студенти.
Министерският съвет утвърди 2594 докторанти. Увеличени са местата за обучение на наши сънародници от чужбина в български висши училища на ОКС „бакалавър“ и „магистър“ от 400 на 1000 и от 12 на 20 за образователната и научна степен „доктор“. По този начин се затвърждава водената от правителството политика по отношение на нашите сънародници в чужбина.
Решението е съобразено с целите, заложени в приетата Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2014-2020 година и новия модел на финансиране на висшите училища, ориентиран към резултатите от обучението и потребностите на пазара на труда. Ще се изгради устойчива и ефективна връзка между висшите училища и пазара на труда с цел постигане на съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование.
Ще се ограничи финансирането на определени професионални направления, в които дадено висше училище не успява да се конкурира успешно с останалите. Така по естествен начин ще се укрепят професионалните направления, подготвящи най-добрите специалисти.
Правителството утвърди и таксите за кандидатстване и обучение в държавните висши училища за новата учебна година.
Утвърденият от Министерски съвет документ е въз основа на предложенията на академичните ръководства на държавните ВУ. Таксите да не надвишават 2/3 от диференцираните нормативи за издръжка на обучението. 17 висши училища увеличават размера на таксите средно със 17,8% (от 15 лв. до 370 лв.) спрямо размера на таксите за обучение за учебната 2015/16 година. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ увеличава таксите за новоприети студенти – от 40 лв. до 240 лв. в редовната форма на обучение и от 15 лв. до 370 лв. – в задочната.
Намаление на таксите има при две висши училища – Великотърновският университет „Св. Св. Кирил и Методий“ и Югозападният университет „Неофит Рилски“. Намалението е от 100 лв. до 230 лв. спрямо таксите за учебната 2015/16 г. при редовна форма на обучение на студенти по определени специалности. При 14 държавни ВУЗ няма промяна в размера на таксите.
При девет държавни висши училища размерът на таксата за обучение на докторанти се увеличава средно с 38,% (от 19 лв. до 739 лв.). Намаление с около 50% има при задочното обучение на докторанти в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
В 23 ВУЗ и в БАН размерът на таксите за докторанти не се променя.