Възхитен от гледките, разкрили се пред очите му при влизането в града, големият писател Иван Вазов възкликва: „Ако не бях дошъл в Тетевен и аз щях да бъда чужденец на майка България… Много съм бродил, много съм скитал, но не съм видял по-чуден рай“. В правотата на неговите думи може да се убеди всеки, който види Тетевен.
Той е град в централна северна България, на около 70 километра от Ловеч, и на около 220 северозападно от Стара Загора. Градът е разположен в полите на Стара планина между върховете Острич, Петрахиля, Червен, Трескавец и Вежен. Четири екопътеки, тръгващи от централния площад на Тетевен отвеждат туристите до прекрасни кътчета в Златишко-Тетевенската планина.
През града минава река Вит.
Тетевенският край е бил населен още от най-древни времена. За пръв път името на града се споменава в писмен материал от 1421 година. Смята се, че то произлиза от Тетьовия род, който се заселил по тези земи и основал града.
Според други мнения наименованието произлиза от думата „тетива“, понеже градът е опънат като тетива на лък по протежението на река Вит.
ПрезXVI — XVII век Тетевен е в разцвета си. Населението му се увеличава, а търговията процъфтява. В града се процъфтяват 27 вида занаяти, а тетевенските търговци развиват дейността си из Европа и Азия. В тези времена градът носел прозвището „Алтън Тетевен“, което означава „златен“.
През 1801 г. Тетевен е нападнат от кърджалии и почти напълно опустошен и изпепелен. От 3000 къщи в града остават само четири. Тетевен успява да издигне от руините и през 50-60-те години на XIX век става занаятчийски център. През този период се развиват абаджийството, кожухарството, резбарството.
Град Тетевен обединява в себе си красотата на заобикалящата го природа, прохладния бриз на река Вит, и духът на отминалите векове. Старинната атмосфера витае в множеството културни паметници, запазената старобългарска архитектура и непокътнати от времето обичаи и нрави.
Този край е съхранил значимо историческо-културно наследство, фрагменти от което са изложени в Градския исторически музей.
За богатството на някогашния „Алтън Тетевен” свидетелстват три възрожденски къщи – Йорговата, Бобевата и Хаджиивановата, оцелели като по чудо от пожарищата от 1801 г. Запазена е и традицията на тетевенските майстори. В града има действаща занаятчийска задруга.
Всеверозападната част на Тетевен, в подножието на връх Остреч се намира манастирът „Св. Илия“. Той е построен е през XIV век, а църквата му е сред малкото сгради, останали невредими по време на кърджалийските нападения.
Съвсем близо до Тетевен се намира невероятния водопад „Скока“, висок около 30 метра.
До него се стига по изключително красива екопътека , наречена „Под пръските на водопада“.
За да са пълни преживяванията ви в Тетевен непременно трябва да се опитате оригиналната местна кухня в градските механите. Най-популярното ястие е тетевенската саламура. Представлява леко подлютена доматена чорба с късове печена пъстърва. Върви много с отлежала тетевенска сливова ракия.
В града има, макар не много места, в които може да пренощувате.
Посетете Тетевен, за да не останете чужденци в собствената си родина.