Стари и неизползваеми пестициди, останали от времето на социализма отлежават под открито небе, затворени в бетонни контейнери.
Това са препарати за растителна защита, които са използавни в миналото, а днес държавата трябва да се справи с това опасно наследство, предава NOVA. Хората в село Крушовене твърдят, че от хермецизираните капсули се носи миризма.
Върху тях има предупредителни знаци за особена опасност. Пестициди ли са? Никой не знае какво се намира в тези кубове. Част от тях са санирани, а другата не са”, казаха хората.
Притесненията им се усилвали по време на сезонни валежи. „Дъждът се стича и минава покрай контейери. Има наводнения по 1 м вода. Всичко става река, защото не се вижда, че е обработваема земя”, обясниха те.
Предстои да се провери, както и да се разбере кой ги стопанисва. „Никой не знае какво има в тези контейнери, но това, което са направили сега – от два са направили един. Санирали са го с обикновено лепило, с мрежа. Защо трябва да бъде саниран? То подава и не смееш да го видиш отблизо, защото мирише. Между тях вътре не можеш да спакловаш”, заявиха жителите на селото.
За кафеникав теч и силна миризма се споменава и в констативен протокол от 2019-а г., съставен от служители на Регионалната екоинспекция и служител на община Долна Митрополия. Уведомена е и фирмата, която извършва гаранционното обслужване на бетонните кубове. Оттам връщат отговор, че проблемът е решен.
През далечната 2003-а община Долна Митрополия решава съдбата на всички негодни, излезли от употреба пестициди, съхранявани във вече компрометирани складове. „Когато е предприета тази мярка, е било единственото добро решение за всички. Такива кубове има в десетки общини в България и отпадъците се съхраняват по този начин”, каза кметът на община Долна Митрополия Поля Цоновска.
Специална комисия определя опасните препарати да бъдат разположени върху 200 кв/м площ държавна собственост – бившето селскостопанско летище. Документите показват, че вътре се съхраняват препарати, останали от някогашните аграрни комплекси. Преди 15 г. те били обезопасени и затворени, херматизирани бетонни кубове.
Версиите за евентуална опасност, които спрягат местните хора са различни. Проверка на NOVA установи, че площадката с 21 броя контейнери за съхранение на негодни и излезли от употреба препарати за растителна защита подлежи на строг контрол.
„Длъжни сме да ги наблюдаваме. Не виждам причина защо хората се притесняват. Когато забележим проблем, уведомяваме отговорните институции. Извиква се фирмата, която отстранява проблема”, каза още Цоновска.
От фирмата, която извършва мониторинг отговорят, че периодично извършват обхождане на бетонните кубове. След посещението през миналата година в село Крушевене не са установявани проблеми. Високо оценяват активността на гражданите и уверяват, че негодните препарите за растителна защита са изолирани.