След като електроразпределителните дружества поискаха енергийният регулатор да одобри поскъпване с различни проценти на доставката на тока от началото на юли, сега това са направили и топлофикациите. Предишното поскъпване на парното бе през есента на миналата година. Преди това от 1 юли също имаше повишение на цената на топлоенергията. Исканията за поскъпване на парното варират от 3% до 108%, показват заявките в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), съобщи БНР.
Най-голям скок – със 108 процента, е поискало габровското дружество, което работи на въглища. Между 12 и 48 на сто увеличение са поискали останалите три въглищни централи – в Русе, Перник и Сливен.
От топлофикациите, работещи с газ, за най-голямо поскъпване – с 88%, настоява топлофикацията във Велико Търново, а за най-малко – с 3 процента – „Топлофикация София“.
Дружествата в Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Враца и Разград искат промяната в цените да е между 7 и 22 на сто.
Ако бъдат одобрени тези предложения, най-скъпа ще е топлоенергията в Габрово и Велико Търново, където 1 мегаватчас ще доближава 200 лева, а най-малко ще струват парното и топлата вода в Бургас и Сливен – около 80 лева.
Практиката от последните години показва, че обикновено дружествата искат много по-високи цени, които енергийният регулатор намалява.
Следващите два месеца експертите на КЕВР ще правят изчисления, за да решат с колко точно ще поскъпне топлоенергията от 1 юли.
Източник: Дневник