Троянският манастир „Успение Богородично“ се намира в село Орешак, на около 8 километра от град Троян и на около 140 километра северозападно от Стара Загора.
[ad id=“225664″]
Обителта е живописно разположена на брега на река Черни Осъм, в северните поли на Троянския Балкан, на около 400 метра надморска височина.
Той е третият по големина манастир в България.
Смята се, че Троянският манастир е създаден около 1600 година.
[ad id=“263680″]
Летописецът, койот бил секретар на търновския митрополит – Огнянович, уточнява че двама монаси са дошли тук от Атон. Малко по-късно на път за Влашко идва и друг атонски монах, понесъл със себе си чудотворна икона на „Св. Богородица Троеручица“. Kолкото пъти впоследствие правил опити да си тръгне монахът, иконата неизвестно как все се връщала обратно в манастира. Затова накрая той я оставил тук и си заминал сам. Тя е станала емблематична за Троянската света обител.
Дошли и други монаси и манастирът бързо се разраснал. Скоро били издигнати дървена църква, посветена на Рождество Богородично, монашеско жилищно крило и малка гостоприемница. Не след дълго обаче, по времето на игумена Калистрий манастирът бил разгромен от турците.
През първата половина на XVIII век отново се разраснал и замогнал. По това време в него започнало да функционира и килийно училище. Тогава игуменът Христофор, родом от Сопот, осъществил първите по-големи строежи в манастира. Около 1780 година един друг сопотчанин – игуменът Пахомий организирал изграждането на нова, вече каменна съборна църква.
[ad id=“236999″]
В началото на XIX век манастирът бил вече доста голям. Жилищните корпуси, които обграждали двора, били двуетажни и дори триетажни. Те са изградени от дърво във възрожденски стил. В северозападния ъгъл имало жилищно-отбранителна кула. Повечето от тези сгради били построени от Паисий, който след 1785 година бил игумен в продължение на 32 години. През 1830 година манастир бил признат за ставропигиален, подчинен на Цариградската патриаршия.
Най-видният игумен на Троянския манастир през XIX век e архимандрит Макарий.
Троянският манастир оставя своята следа и в българската история. Васил Левскиосновава тук частен революционен комитет. Понастоящем посетителите на манастира могат да видят скривалището на видния революционер. По време на Руско-турската война монасите и околното население подпомагат на отряда на генерал Павел Карцов при прехода на Стара планина.
Послушник в Троянския манастир е бил и българският патриарх Максим. Той e погребан в манастирската църква зад иконата на Св. Богородица Троеручица.
В Троянския манастир е богато застъпена и дърворезбата. Най-стара е резбата на иконостаса в скита „Св. Никола“. Тя носи стиловите елементи на тревненската школа. В музейната колекция на обителат се пазят много творби на приложните изкуства и занаятите – сребърна обковка на евангелие, великолепен потир, изработен през 1773 и др.
[ad id=“225664″]
Троянският манастир предлага стаи със самостоятелен санитарен възел и зала за храна. Наоколо има няколко заведения, в които може да се опита популярната троянска сливова ракия, варена според старите манастирски рецепти.
Самият манастир, природата около него и района са изключително красиви. В близост може да се разгледат множество забележителности, като музея на занаятите в Орешак, Природо-научния музей в село Черни Осъм, град Троян и др.