Цветовете на черния бъз – една от най-търсените и скъпо изкупувани билки у нас

За втора поредна година една от най-търсените билки у нас и в Европа ще са цветовете на черния дървовиден бъз. Търсенето му е голямо, но от две години на пазара има остър дефицит. Заради дъждовете и лошото време през миналата година лечебните цветове се изкупуваха по 70 ст./кг на сурово и по 7 лв. след изсушаване. Тази година обаче цената ще е още по-висока – кампанията се очаква да започне от 1-1,30 лв. за кг, а сушеният цвят да достигне 11-12 лв.

[ad id=“225664″]

Бъзът е лековито растение – укрепва здравето, пречиства белите дробове и гони пролетната умора. В Германия, Швеция и Австрия все повече се използва и за производство на сироп затова в Полша от него се гледат цели плантации. У нас обаче сме свидетели на следния парадокс – колкото повече се търси една билка, толкова повече се влошава качеството.
Тумби роми започват да берат поголовно, откъдето заварят. Бъзът се реже с дълги дръжки и листа, шипките се късат зелени, а липата с клони.
На този пазар работят няколко по-големи фирми, които в последните години са в остра конкурентна борба. Суровината е все по-малко – от една страна, заради климатичните промени, от друга – заради намаляването на хората, които са готови да вършат тази работа.

[ad id=“263680″]

Най-печелившето звено във веригата са т.нар. изкупвачи, които действат като някогашните бригадири в ТКЗС. Те отиват в селището Х и казват: „Днес ще се събира глог, утре коприва или липа“, и работниците тръгват. Събраното се плаща на място и после се кара в пунктовете на големите фирми с бусове и камиони. През 2014 г. в страната са били разкрити около 800 пункта. Все още не е ясно дали сега броят им ще бъде запазен, допълва Преса.
В България знахарите събират около 200 лечебни растения, но активно се търгуват около 20. Годишно се събират около 17 хил. тона билки. 90% от тях се изнасят, като един от най-големите ни партньори е Германия.

[ad id=“218548″]

Не берете лечебни растения в градовете
Правилото е да не се берат билки от градовете, в индустриалните зони и жп гари и пътища. Растенията трябва да са добре почистени от треви, камъчета и пръст, да се сушат на сянка на дишащи постели върху стелажи или висящо. Това напомниха вчера от екоминистерството по повод новата изкупна кампания.