[ad id=“263680″]
Много хора се питат вредни ли са електронните цигари и могат ли да ги използват без да се притесняват за здравето си. Тези папироси бяха много модерни преди година, доста пушачи си купиха и ги ползват, но все още не са сигурни дали не са опасни за здравето им.
Учени доказаха, че електронните цигари всъщност са също толкова вредни колкото и обикновените традиционни папироси, дори и още по-вредни от тях. Те откриха дори допълнителни канцерогенни съединения в електронните заместители на тютюна, сочи изследване на френски изследователи.
[ad id=“225664″]
Така въпросът вредни ли са електронните цигари вече откри своя отговор и стана ясно, че заместителите не могат да бъдат считани за по-безопасна алтернатива на обикновените, тъй като учените са открили, че нивата на формалдехид, които отделят, са равни на купешките цигари от тютюн. Според учените в изпаренията им е открита и свръхтоксичната молекула акролеин.
При някои марки електронни цигари нивата на акролеин дори са по-високи от тези в тютюневия дим. Акролеинът е ненаситен алдехид, който се използва като хербицид и биоцид в промишлеността. Той предизвиква дразнене кожата, очите и лигавицата на носоглътката и е около 40 пъти по-токсична от хидроген цианида – друго отровно съединение в цигарите, което се е използвала като химическо оръжие през Втората Световна война.
[ad id=“263680″]
Във Франция вече е приет закон, който забранява употребата на електронни цигари на публични места. Той цели да бъдат наложени същите ограничения, като за обикновените цигари от тютюн, тъй като според експерти заместителите не са така никак безопасни.
Така че хората, които се питат вредни ли са електронните цигари, трябва да знаят, че те могат да нанесат на организма още по-големи поражение за организма, отколкото обикновените.