Намаляването на популацията на пчелите може да е причинено от високата степен на зараза на насекомите с алуминий. За него се смята, че играе роля в развитието на болестта на Алцхаймер при хората, твърдят британски учени.
Според специалистите редица фактори допринасят за намаляването на пчелната популация – от недостига на цветя до нашествието на паразити. Биолози от университетите на Кийл и Съсекс са решили да проверят дали алуминият – „най-същественият замърсител на околната среда в наши дни“, оказва влияние върху насекомите.
Предишни проучвания са показали, че когато събират нектар, пчелите не избягват растенията, които съдържат алуминий. Това е подтикнало авторите на настоящото проучване да измерят съдържанието на елемента в пчелни какавиди.
Изследователите са установили, че съдържанието на алуминий в пчелните какавиди варира от 13 до 193 части на милион. При човека съдържание на метала в мозъка, надхвърлящо три части на милион, може да се смята „за патологично и да предизвика невродегенеративни заболявания, сред които болест на Алцхаймер“, обясняват специалистите.
На действието на алуминия са изложени не само хората, но и рибите, дърветата, посевите. Оказва се, че и пчелите не са „имунизирани“ срещу метала. Нова бразилско проучване е показало, че полените са „силно замърсени с алуминий“.
„Алуминият е известен невротоксин, оказващ влияние върху поведението на различни животни. Пчелите разчитат на познавателни функции във всекидневното си. Данните от настоящото проучване показват, че е възможно металът да предизвиква нарушения в когнитивните им функции и това да е причина за намаляващата им популация. Дали не наблюдаваме пчели с Алцхаймер?“, казва Крис Ексли от изследователския екип.