Жените, които взимат определени широко достъпни антидепресанти, когато са бременни, увеличават с близо два пъти риска от развитие на аутизъм при децата си. Това показват резултати, базирани върху проучване на повече от 145 000 бременности в Канада.
Изследователите са открили, че рискът от аутизъм се увеличава с 87%, когато жените използват антидепресантни лекарства в напредналите стадии на бременността си – ключов период за развитието на мозъка на детето. „Нашето проучване установи, че приемането на антидепресанти по време на второто или третото тримесечие на бременността почти удвоява риска детето да бъде диагностицирано с аутизъм до седемгодишна възраст, особено ако майката взима селективен инхибитор на обратното поемане на серотонина, често известни със съкращението си SSRI“, заяви водещият автор на проучването Аник Берард от Университета в Монреал.
Медикаментите със SSRI са най-често изписваните антидепресанти. Към тях се отнасят лекарства като „Прозак“, „Паксил“ и „Золофт“. Учените все още не са установили точно какво предизвиква развитието на аутизъм. Смята се, че то е причинено от генетични фактори и под влияние на околната среда.