„Vax“ е думата на годината според Оксфордския английски речник

Оксфордския английски речник (OED) избра „vax“ за дума на годината.

Думите, свързани с ваксините, увеличиха честотата на използването си през 2021 г. поради COVID. Думи, като double-vaxxed (двойно ваксиниран), unvaxxed (неваксиниран) и anti-vaxxer (антиваксър), също отбелязват скок в употребата.

Старши редакторът на OED Фиона Макферсън казва, че vax е очевиден избор, тъй като е направила „най-поразителното въздействие“.

„Думата датира поне от 80-те години на миналия век, но според нашия корпус рядко се е използвала до тази година“, обяснява тя. „Когато добавите към това нейната гъвкавост при образуването на други думи – vaxxie, vax-a-thon, vaxinista – стана ясно, че vax е открояващият се сред тълпата.“

Vax и vaxx са приети правописи, но формата, като тази с едно x е по-често срещаната форма.

Определения за vax от речника на Оксфорд:

vax n. ваксина или ваксинация
vax v. Лекувате (някого) с ваксина, за да създадете имунитет срещу заболяване; ваксинирай
vaxxie n. Снимка, която правим на себе си, по време на или непосредствено преди или след ваксинация, особено срещу COVID-19, и обикновено споделяна в социалните медии; селфи за ваксинация
anti-vax adj. Противник на ваксинацията
anti-vaxxer n. Човек, който е против ваксинацията
double-vaxxed adj. Човек, получил две дози от ваксината

Използването на думата пандемия също се е увеличило с повече от 57 000% тази година.

Oxford Languages ​​и Collins всяка година решават своята дума на годината, а през 2020 г. Колинс избра „локдаун“.

Но Оксфорд реши, че това е безпрецедентна година с твърде много претенденти, така че разшири наградата си, за да обхване шепа нови ключови думи, включително локдаун, пожари и COVID-19, както и Black Lives Matter, WFH [работа от дома], ключови работници и отпуск.

Тази година спечелилата Оксфорд дума, vax, е записана за първи път на английски през 1799 г., докато нейните производни vaccinate и vaccination се появяват за първи път през 1800 г.

Всички тези думи в крайна сметка идват от латинската дума vacca, което означава крава. Според OED това се дължи на пионерската работа на английския лекар и учен Едуард Дженър върху ваксинацията срещу едра шарка с помощта на кравешка шарка – лека инфекция, която се среща при кравите – в края на 1790-те и началото на 1800-те.

Oxford Languages ​​казва, че неговият корпус, или езиков ресурс, събира новинарско съдържание, което се актуализира ежедневно и съдържа над 14,5 милиарда думи, които лексикографите да търсят и анализират.

Източник: https://www.dnes.bg/……………….