Субстанцията „кръв на прах“ се нарича „суха кръв“. Тя се внася в България повече от двадесет години. Това е отпаден продукт от кланиците, който се пакетира и заравя в специални септични ями, пише vchas.net.
Според изданието за някои български търговци това е идеален начин да забогатеят. Те предложили на собствениците на кланиците, вместо да харчат пари за унищожаването на този отпаден и отровен продукт, той да бъде внасян в България.
[ad id=“263680″]
„Сухата кръв“ реагира при химични проби на белтъчина, все едно че е „месо“. Тестват салам или „пържолен“ продукт – 30% белтъчина. Най-вече при саламите тези 30% са само „суха кръв“, която се продава на цена, все едно че е месо, твърди vchas.net. Във всяко месо има и мазнина. В „сухата кръв“ няма. Поради това „ще вкараме и мазнина“, решават производители. България е много голям вносител на свинска мас на „прах“. Тя „се вкарва“ не само в саламите, но и в кашкавалите, сиренето, млякото, шоколадите, сладоледите. При тестване на саламите тази мазнина е около 30%.
[ad id=“225664″]
И така, 30% „суха кръв“, 30% „свинска мас на прах“ и другото е предимно вода. Сега на тоя бъркоч трябва да му се даде обем, защото няма как да бъдат подлъгани хората да си купят „течен салам“. Поради това в бъркоча се влага един химикал, който се нарича карагенан. Той се използва в различни продукти, но за онагледяване, ще споменем, че се влага и в сапуните, и в геловете. Целта е да ги желира и те да добият по-обемен вид. Същият този химикал се вкарва чрез „шприцоване“ в пилета, пържоли. Така те „набъбват“ двойно и тройно с водата, която е инжектирана в тях, но се продава на цената на месото.
Когато готвите тези меса, обемите им намаляват, защото водата се изпарява, но за вас остава карагенана. Хранително-вкусовите му качества са, все едно че ядете сапун или гел. Освен това химическата промишленост предлага голямо разнообразие от оцветители на салами, овкусители, ароматизатори и прочие продукти…