Йонизиращата радиация на рентгеновите лъчи, която се използва при снимки на зъбите, е много ниска, твърдят специалисти. При направата на една секторна зъбна снимка получаваме доза радиация, която се равнява на количеството, на което сме изложени от естествения природен фон за 1 ден. Това е заключението на стоматолози, цитирани от изданието www.edna.bg. Те твърдят, че рискът от една снимка на зъбите е равен на този да катастрофирате при пътуване от 100 километра с автомобил. Следователно – опасността от увреждане в резултат на рентгеново изследване е изключително малък, убедени са медиците.
Ако рентгеновите снимки не са опасни, тогава защо лаборантите или зъболекарите стоят зад предпазни стени или са с предпазни престилки?
Те правят по десетки или стотици снимки на ден. Поради това се опитват да сведат до минимум радиацията, на която са изложени. Облъчването на пациента при 1-2 снимки е нищожно.
Могат ли да се правят снимки по време на бременност?
Ако сте бременна или има подобна вероятност, задължително информирайте зъболекаря си или лаборанта, който ви снима. Желателно е рентгеновите снимки да се избягват, особено през първото тримесечие от бременността.
Вредни ли са снимките за децата?
Децата са два пъти по-чувствителни към облъчването с йонизираща радиация от възрастните, но това не означава, че на тях не трябва да им се правят снимки, когато се налага.
Какво не трябва да забравяме?
Ранното откриване и лечение на зъбните проблеми може да ви спести доста време и средства. Пазете всички зъбни снимки, които са ви правени и ги носете със себе си, когато отивате на зъболекар. Не забравяйте, че рентгеновото изследване се прави за уточняване на диагнозата и е във ваша полза, съветват стоматолози.