Аналогия между събитията през Втората световна война и днешния ден. Чуйте отново песента от емблематичния филм „Белоруската гара“.
„Битката при Курск 5 юли – 23 август 1943 г. – в нея вземат участие 4 милиона войници, 13 000 бронирани машини, 50 000 оръдия и 12 000 самолета от страна на Германия и съюзници … и СССР. Координацията на действията на Червената армия се осъществява от маршалите Георги Жуков и Александър Василевски. В района на с. Прохоровка става едно от най-големите в историята на войните танково сражение, в което от двете страни участват 1 500 танка и самоходни оръдия и много авиация. За един ден германците загубват повече от 350 танка и повече от 10 000 души. На 12 юли е преломът в Курската битка – германската армия преминава към отбрана и от 16 юли започва отстъпление.“
Защо го споменавам?
Заради аналогията с днешния ден.
Битката при Сталинград, и битката при Курск са двата големи преломни момента през ВСВ, които сменят стрелките „кой кого“. Тогава вече големия геополитически титаничен сблъсък, наречен „Втора световна война“, е решен. Останалото е само въпрос на технологично време. Това е началото и развитието на голямата тектонична развръзка тогава.
Абсолютно същият сблъсък тече и днес.
И точно между средата на 2015 и средата-края на 2016 започна голямата развръзка и на сегашния, решаващ, последен за нас глобален геополитически сблъсък.
Сега фронтовете не са така добре подредени, като тогава.
Но жертвите са в пъти повече. И ще се увеличават.
Важно е това да бъде разбрано. Да бъде разбрана същността на произтичащото, истинските причинно-следствени връзки за събитията около нас.
Тези, които разберат, имат шанса да се подготвят.
Тези, които се подготвят, имат шанса да оцелеят.
Тези, които оцелеят, имат шанса да победят.
Затова е важно.“
Коментар на Пламен Пасков във Фейсбук