(VV) ПП МИР настоява за връщане на Закона за управление при кризи, както и за създаване на министерство на извънредните ситуации

VV 14:19:31 17-06-2021
MM1418VV.050
ПП МИР- кръгла маса – управление при кризи

ПП МИР настоява за връщане на Закона за управление при кризи, както и за създаване на министерство на извънредните ситуации

София, 17 юни /Десислава Антова, БТА/
ПП МИР настоява за връщане на Закона за управление при кризи, както и за създаване на министерство на извънредните ситуации. Това заяви Симеон Славчев, председател на ПП МИР на кръгла маса в националния пресклуб на БТА. Славчев бе категоричен, че темата за управление при кризи и необходимостта от нов закон не е нова за ПП МИР.
Председателят на ПП МИР заяви, че това ще е първият проект на закон, който неговата партия ще внесе в новото Народно събрание.
По думите на Славчев в последните години сме свидетели на различни по естество кризи, които са пример за липса на ефективно управление. Сред тях той визира водната криза в Перник, ежедневни екологични кризи и кризата с пандемията от COVID-19.
Пламен Стоянов, експерт по управление при кризи, национална сигурност и външна политика посочи, че Законът за управление при кризи е действал у нас до 2009 г., след което е бил отменен. Той уточни, че през 2003 г. в качеството си на член на експертния съвет, е участвал в разработването на закона и настоя за изготвянето на нов, след като се направи анализ на обстоятелствата и причините, довели до отмяната на стария закон. По думите на Стоянов в новия би следвало да се отчитат актуалните кризисни ситуации.
Законът за управление при кризи имаше за цел да направи стиковка между различните държавни институции и местни управления при различни бедствия и катастрофи в национален и регионален мащаб, коментира експертът.
Когато говорим за управление на кризи – основната цел на такъв закон е превенцията, посочи Стоянов. По думите му именно в този закон следва да се заложи структурирането на министерство на извънредните ситуации, подобно на съществуващото министерство по бедствията и авариите към 2009 г.
Ежедневно ние се сблъскваме с различни проявления на кризисни ситуации, независимо от пандемичната обстановка, коментира експертът. По думите му е било „грешка“ закриването на структурите на „Гражданска защита“, която е организирала всички дейности по осъществяване на превенцията на кризи.
Стоянов каза още, че финансовите средства, които са необходими за борба с различните кризи и аварии, също трябва да бъдат законово регламентирани. По думите му в закона следва да се формулират действията на съответните доброволческите отряди, органите на Български червен кръст, както и да се формулират действията на държавата със застрахователните компании, които по думите на експерта също следва да поемат част от средствата при различните бедствия, аварии и катастрофи.
Стоянов бе категоричен, че е необходимо в закона да залегне и осигуряването на специализирана помощ при различни рискови ситуации. Той предложи за нуждите на това министерство да се закупят не по-малко от четири хеликоптера – по един за Северна, Южна България, София и за нуждите на българското Черноморие.
Друг основен проблем, който бе посочен по време на кръглата маса е прехвърлянето на една огромна част от дейностите по управление на кризите от държавата към общините и областните администрации, където на местно ниво хората били неподготвени, тъй като отдавна липсвали места, където могат да се подготвят. Бе даден пример с школите, които са имали „Гражданска защита“, които отдавна вече не съществували.

/ММ/

Купуването и продаването на гласове са престъпления!

Източник: http://www.bta.bg/