VV 12:28:32 02-07-2021
MM1227VV.009
ПП ГЕРБ – Емил Радев
С регламента за системата е-CODEX се създават условия
за по-ефективен достъп до правосъдие според Емил Радев
София, 2 юли /БТА/
С регламента за системата е-CODEX се създават условия за по-ефективен достъп до правосъдие. На съвместно заседание на Правната комисия и на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент българският евродепутат от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев е представил доклада с предложения за изменения по регламента на ЕК относно компютъризираната система на ЕС за комуникация при трансгранични граждански и наказателни производства (е-CODEX), съобщиха от пресслужбата на ПП ГЕРБ. Радев е бил докладчик по досието и е работил по него заедно с колегата си Нуно Мело.
„Системата е-CODEX осигурява оперативно съвместима, сигурна и децентрализирана комуникационна мрежа. Преодолявайки различията между националните IT инструменти за електронно предаване на информация, тя допринася за максимално ефективен достъп до правосъдие за гражданите и предприятията в ЕС. Улеснява и съдебното сътрудничество между държавите-членки“, е коментирал Радев.
Като важен компонент от цялостния пакет на ЕК за дигитализация на правосъдието e-CODEX се основава на цифровизацията на производствата по граждански и наказателни дела. Според българския евродепутат това позволява значително да се подобри достъпът до правосъдие, а по този начин да се укрепят и принципите на правовата държава в ЕС.
Част от предложенията в проектодоклада на Емил Радев и Нуно Мело се отнасят до обхвата на регламента, така че e-CODEX да се използва за всички съдебни процедури, за които представлява подходяща възможност. Предвижда се, освен това, приложното поле на системата да се разширява с делегиран акт на Европейската комисия. Предлаганите изменения целят да внесат повече яснота по отношение на използваните понятия като „разрешена точка за достъп на e-Codex“, „кореспонденти на e-Codex“ и „цифрови процедурни стандарти“.
В момента e-CODEX се управлява от консорциум от държави-членки и други организации, финансиран с безвъзмездни средства от ЕС. Планира се от юли 2023 г. системата да се ръководи от Европейската агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA).
Срокът за внасяне на промени в проектодоклада на ЕП е до 8 юли, обясни българският евродепутат. Очаква се измененията да бъдат окончателно гласувани до края на годината.
/ММ/
Купуването и продаването на гласове са престъпления!
Източник: http://www.bta.bg/