Защо айрянът е най-подходящата напитка през лятото

В горещото време вредата за човешкия организъм настъпва в резултат на нарушения водно-солеви режим, тъй като се дисбалансира алкално-киселинното равновесие.

[ad id=“225664″]

С потта ние губим много соли, които трябва да възстановим бързо, за да не си навредим на здравето. Този дисбаланс се отразява пагубно върху сърдечния ритъм и удря цялата сърдечносъдова система. По време на летните горещини кръвното налягане се понижава, тъй като, от една страна, губим течности с потта, а от друга – кръвоносните съдове се разширяват.

Затова айрян със сол да може да пият всички, дори хипертоници, а те в България са един и половина милион души. Беди настъпват и от понижаване на кръвното налягане. На това се дължат и многобройните случаи припаднали в жегите.

Положителните свойства на киселото мляко, подквасено с лактус бацилус булгарикус, действат благотворно на стомашно-чревния тракт, ободряват организма и балансират процесите в него. Не бива обаче да се разчита само на айрянът.

В горещините количеството храна трябва да бъде намалено, като човек хапва по-често, но малки количества. Менюто трябва да е предимно на зеленчукова основа без тежки меса, съветва доц. д-р Светослав Ханджиев в интервю за Монитор.