Защо старозагорският квартал „Железник“ се казва така?

[ad id=“225664″]

„Железник“ е квартал западната част на Стара Загора. Дели се на две части: Железник-запад и Железник-изток.

[ad id=“238430″]

Комплексът е строен между 1985 и 1992 година. Населението му е около 35 000 души. Повечето от сградите в квартала с са панелни блокове. В „Железник“ има детска градина и училище. Кварталът е най-голям по площ и население в Стара Загора.

[ad id=“263680″]

От къде идва наименованието „Железник“?

За да открием отговора, трябва да се върнем доста назад в историята.

Първо ще споменем, че по инициатива на учителя Тодор Шишков през 50-те години на XIX в. старозагорският елит, взема решение градът да се преименува на Железник. С това се подчертава, че още в древността в района се е добивало желязо (превод от Берое).

[ad id=“218001″]

Тук важно значение има топонимът Сидера. Смята се, че това най-вероятно е име на местност. Нейното местопложение все още е неизяснено. Според повечето изследователи името произлиза от гръцки език и означава Железник, Желязна.В границите на средновековна България е имало около 10 прохода, известни с турските си наименования Демир капу (Желязна врата), Демир хисар (Желязна крепост) или Демир хан (Желязна гостилница). Повечето изследователи, смятат че тези имена са преведени от старите български названия, като „Железни врата”.

Ръководейки се от тези съображения през Възраждането видните старозагорци  решили, че Сидера – Железник съвпада с днешния Змеевски проход. Показателен е и фактът, че най-старата улица в града, наречена „Железни врата“ води право към Змеевския проход.

[ad id=“225664″]

Така през 50-те години на по-миналия век българската община в град Ески Загра нарича града Железник по средновековното име Сидера на съседния проход.

По късно названието на града е променено на преведеното от туски Ески Заара – Стара Загора.

Строящият се през 80-те години на XX век западен квартал получава името „Железник“ – от старото название на Стара Загора.