Журналистът Франк Щир: Статията ми за Пеевски в „Шпигел“ не е поръчкова

Известният германски журналист Франк Щир, който написа в „Шпигел“ „Българският политик Пеевски: айсберг на корупцията“, отрече статията му да е поръчкова.

Преди два дни онлайн изданието на авторитетното списание публикува под това заглавие материал, в който авторът Щир казва:.

„Как едва 35-годишният Пеевски успя да се превърне в една от най-важните фигури в българската политика? Чрез корупция и престъпни мрежи, твърдят неговите критици. А той самият безпощадно неутрализира и бивши свои съюзници. Сега ЕК възнамерява да натовари международни наблюдатели“.

Близки до депутата от ДПС медии веднага отправиха обвинения, че статията на германския журналист е поръчкова.

В специално интервю за Дойче веле обаче той категорично отхвърли тези внушения. Препечатваме го без редакция:

– Г-н Щир, Вашата статия за Делян Пеевски в „Шпигел“ предизвика в България голям интерес. Очаквахте ли такава реакция?

– Всъщност да. Защото и друг път се е случвало. Например когато Дойче Веле цитира мои статии за България.

– Медии, които са близки до Делян Пеевски, веднага Ви обвиниха, че сте написали статията си под влиянието на Иво Прокопиев и „Икономедиа”. Вярно ли е това?

– Не е вярно. Тук се задействаха едни механизми, които са обичайни за някои български медии, особено за медиите, близки до Пеевски. Който критикува, веднага бива дискредитиран.

Вярно е обаче, че смятам медиите на Прокопиев („Капитал”, „Дневник”), а и „Медиапул” за по-сериозни от медиите, близки до Пеевски, като „Блиц”, „Пик”, „Всеки ден” или „Телеграф” – изобщо, цялата група. В този смисъл наистина съм повлиян от медиите на Прокопиев, но просто защото ги смятам за по-сериозни.

– С други думи, статията Ви не е поръчкова, така ли?

– Не! Категорично не! Но прочетох и един коментар от анализатор, който е критично настроен към медиите на Пеевски. Според този автор, моята статия е знак, че германското правителство използва авторитета на „Шпигел”, за да предупреди България да внимава какви хора има във властта. Такава интерпретация е точно толкова погрешна, колкото и интерпретацията, че Прокопиев ме използва като инструмент за написването на тази статия. На германското правителство и през ум не му минава да използва „Шпигел”, за да окаже въздействие върху някоя държава. Моята статия е просто продукт на един журналист на свободна практика, който публикува в „Шпигел” своята гледна точка за случващото се в България.

– В статията си твърдите, че Еврокомисията ще обърне внимание на случая „Пеевски”. Какво точно имате предвид?

– Формулировката в окончателния вариант на статията не е съвсем ясна. Аз бях написал само, че според доклада на ЕК за България, Брюксел възнамерява да подпомогне работата на българската прокуратура с чуждестранни наблюдатели. И че в България е разпространено мнението, че между главния прокурор Цацаров и Пеевски съществува известна близост. Но в резултат от редакторската намеса, в окончателния вид на статията двете теми някак се преплитат. За да го кажа ясно: аз не съм писал, че Еврокомисията възнамерява да наблюдава Пеевски. Писах само, че Брюксел смята да изпрати независими експерти, които да наблюдават работата на прокуратурата.

Преди два дни главният прокурор обяви, че Делян Пеевски ще бъде разпитан заради твърденията на бившата съдийка Румяна Ченалова, че от него са зависели назначенията на магистрати.

Самият депутат и медиен бос коментира, че с намеренията да го разпитат рухвал митът, че влияе върху съдебната система.