Снимка: Pixabay |
Агенцията за държавен финансов контрол (AДФИ) установи седем броя нарушения на Закона за обществените поръчки и правилника за неговото прилагане при проверката на договори за уличното осветление на Столична община.
Финансовата инспекция на АДФИ е върху техническата поддръжка, ремонтно-възстановителните дейности, основния ремонт и изграждане на публичното осветление на територията на София, уточниха от агенцията.
Изпълнението на програмата на Столична община е от 13 август 2020 година.
Проверката на АДФИ е върху обществената поръчка по четири обособени позиции, с обект на поръчката „строителство“, с вид „открита“ процедура, с прогнозна стойност – 73,600 млн. лева без ДДС.
Агенцията е проверила изпълнението на четири договора (всеки със срок на действие две години и с възможност за удължаване с още две години) за периода от сключването им (19 март 2021 г.) до датата на откриване на инспекцията (8 февруари 2022 г.)
От АДФИ посочват, че изпълнението на договорите не е приключило.
Целта на проверката е да установи дали са спазени нормативните актове, които уреждат бюджетната, финансово-стопанската и отчетната дейност, както и нормативната уредба в областта на обществени поръчки.
При проверката са установени седем броя нарушения на Закона за обществените поръчки и правилника за неговото прилагане.
В стойността на договора за строителство (по всяка обособена позиция) са включени услуги, които не са необходими за изпълнение на строителството, констатират проверяващите. Според тях методиката за оценка на офертите не дава възможност да бъдат сравнени и оценени обективно техническите предложения от офертите, не се осигурява и достатъчно информация за правилата, които ще се прилагат при определяне на оценката по всеки показател.
В АДФИ са категорични, че представените оферти на избрания изпълнител по обособени позиции № 2 и № 3 не съответстват в пълна степен на предварително обявените изисквания на възложителя, поради което той е трябвало да бъде отстранен от участие в процедурата.
Възложителят не е спазил срока за даване на разяснения, не е изпращал в срок и обявление за изменение на договор за публикуване в Регистъра на обществените поръчки. За установените нарушения са съставени общо 16 броя актове за установяване на административни нарушения, от които два на възложителя – упълномощеното лице за нарушенията по Закона за обществените поръчки и по два на всеки участник в 7-членната комисия.