Ако бяха построени язовири, нямаше да има режим на водата

Ако бяха построени язовири, нямаше да има режим на водата

Ако бяха построени язовири, нямаше да има режим на водата, каза пред БНР Асен Личев, бивш служебен министър на околната среда и водите, дългогодишен експерт по управлението на водите.

Той обясни, че питейната вода от язовирите не е на режим, а режим на водоснабдяване има на местата, където има речни водохващания или се водоснабдяват от сондажи.

Асен Личев изтъкна, че най-засегнати от воден режим са Ловеч, Плевен и Шумен: „Те са на режим, защото има сушав период в България, но за последните 35 г. такъв период се случва за 6-и път. От 2001 г. е направена програма за мерки срещу сушата. Ако предвиденият в нея язовир „Черни Осъм“ беше изграден, сега нямаше да има никакъв проблем“.

Според него държавата е дезертирала от задължението си да осигурява питейна вода на населението на България:

„Добра новина може да дойде само ако тези, които ще управляват, веднага се впрегнат с изпълняването на мерки и започнат със строителството на язовири и събиращи обеми на водите от пролетното пълноводие за всички места, където всяка година става криза с питейното водоснабдяване. В същото време няма политика за намаляване на гигантските загуби от ВиК. Това също е огромен проблем. ВиК-Плевен имат 74% загуби, при положение, че са на режим и има намалено водоподаване – само 8 часа се подава вода“.

Няма трайна политика по насърчаване на ВиК дружествата да инвестират в намаляване на загубите на вода, обобщи експертът.

По думите на Личев в ЕС още се води спор дали осигуряването на питейна вода за европейските граждани е услуга от обществен интерес, или – не: „Това много развързва ръцете на правителствата на страните членки да се отнасят с пълно безхаберие към проблема“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/