Активната консумация на полифеноли помага да се намали възпалението и да се предотврати развитието на тежък COVID-19 при пациенти, заразени с коронавирус.
Списанието Integrative Physiology публикува резултатите от проучване, показващо, че полифенолите помагат за намаляване на възпалението, забавяйки производството на провъзпалителни цитокини.
Повишеният синтез на тези протеини на имунната система провокира развитието на тежко и опасно състояние на цитокиновата буря, свързано с повишена смъртност.
Ползите за здравето на полифенолите са потвърдени от предишни проучвания.. В допълнение към намаляването на хроничното възпаление, тези вещества могат също да помогнат за контрол на нивата на кръвната захар, поддържат гъвкавостта на кръвоносните съдове и поддържат здравословни показания на кръвното налягане.
Меню, богато на полифенолни храни, е полезно за предотвратяване на храносмилателни проблеми, диабет, невродегенеративни и сърдечно-съдови заболявания.
Експертите посочват най-добрите източници на полифеноли в ежедневното меню.
Карамфил
Проучване от 2010 г. посочва подправката като продукт номер 1 за източник на полифеноли. 100 грама карамфил съдържа 15 188 mg полифеноли.
Какао
Съдържа се и в шоколад. Така е един от богатите източници на полифеноли – за предпочитане черен шоколад.
Горски плодове
Аронията, боровинките, ягодите, черното френско грозде, сливите, черешите и наровете се отличават с висока концентрация на полифеноли.
Зеленчуци
Специалистите съветват да се ядат артишок, цикория, червен лук, спанак, боб.
Напитки
Пийте по-често черен и зелен чай, за да получите полифеноли. Понякога можете да си позволите и чаша червено вино.
Източник: zdrave.to