Националната следствена служба (НСлС) е предявила обвинения на трима бивши високопоставени държавни служители от времето на кабинета на Кирил Петков, научи Свободна Европа в сряда.
Става въпрос за бившия енергиен министър Александър Николов, бившият му заместник Данаил Николов и ексшефът на „Булгаргаз“ Людмил Йоцов. По неофициална информация те са обвинени в длъжностни престъпления, свързани с доставки на газ, след като на 26 април м.г. Русия едностранно спря да изпълнява договора си с България.
Новината първо беше съобщена от „24 часа“ с уточнението, че тримата са привлечени към наказателна отговорност за нанасяне на щети в размер на над 88 млн. лв.
Свободна Европа потърси за коментар говорителката на Софийската градска прокуратура (СГП) Десислава Петрова, но тя нито потвърди, нито отрече тази информация, поемайки ангажимент да върне обаждането по-късно. Директорът на НСлС и заместник на главния прокурор Борислав Сарафов не отговаряше на мобилния си телефон.
Самият Николов все пак потвърди за обвинението си пред Свободна Европа по телефона. Освен това той коментира пред медиите, които го чакаха пред следствието, че „обвинението се свежда до това, че в крайна сметка България не се съобрази с изнудванията от „Газпром“ и Русия“.
Адвокатката му Ина Лулчева пък добави пред БТА, че Николов е обвинен за това, че не е било прието предложението на „Газпром“ да се плаща за доставки на газ в рубли.
Именно това беше основният мотив на Русия за спиране на газовите доставки към България, въпреки че заплащането им в рубли противоречеше на условията в договора между двете страни. Руските газови доставки бяха спрени, след като България подкрепи Украйна в съпротивата ѝ срещу непредизвиканата руска военна инвазия, започнала на 24 февруари м.г.
За това разследване публично съобщи главният прокурор Иван Гешев в края на октомври, когато заедно със Сарафов бяха на среща с парламентарната група на ГЕРБ в Народното събрание, за да обсъждат идеи за съдебна реформа.
„В момента текат разследвания, включително в Националната следствена служба, с предмет, касаещ газа и други проблеми, свързани с класифицирана информация“, каза тогава главният прокурор, добавяйки, че „в случай, че се съберат достатъчно доказателства за виновността на конкретно лице, аз нямам съмнение, че българската прокуратура ще си свърши работата и ще повдигне съответните обвинения“.
Въпросното разследване беше образувано именно по сигнал на ГЕРБ, чийто бивш депутат Делян Добрев неколкократно публично обвиняваше кабинета на Кирил Петков, че след спирането на доставките от „Газпром“ е продължило да купува руски газ, но през посредници и на по-високи цени. Той твърдеше още, че нанесените от това щети възлизат на около 200 млн. лв., но досега тези негови твърдения не са намирали официално потвърждение.
След като следствието започна разследване по случая, агенти на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) влизаха през юли и септември м.г. в „Булгаргаз“, „Българския енергиен холдинг“ и енергийното министерство.
МВР и агенцията започнаха да проверяват „Булгаргаз“ за спекулативни препродажби на газ още в началото на 2022 г., когато правителството на Петков все още управляваше. Малко след това беше сменено цялото ръководство на държавната компания, а Петков изрази очакване, че на отстранените ѝ ръководители предстои да бъдат повдигнати обвинения. Това обаче така и не се случи.