„Става дума и за доставки на природен газ, и за транзит. Ние не приемаме да финансираме украинската икономика“, коментира шефът на газовия гигант Алексей Милер
[ad id=“225664″]
Руската компания „Газпром“ обяви, че е започнала процедура по разтрогване на договорите с „Нафтогаз“ Украйна.
Става дума и за доставки на природен газ, и за транзит през територията на Украйна. Това съобщи Алексей Милер, цитиран от „Комерсант“, пише Дир.бг.
Ако се стигне до прекратяване на този транзит, България ще е най-потърпевша, защото няма никакви алтернативи извън руския газ. Конекторните връзки с Гърция и Турция са в сферата на приказките, въпреки че трябваше да са готови преди години. Нямаме връзка и с газопреносните системи на Сърбия и Македония.
[ad id=“236993″]
Руският газов гигант „Газпром“ съобщи в петък, че е поискал прекратяване по съдебен път на договорите за доставка и пренос на газ за Украйна. В Киев от националната компания „Нафтогаз“ заявиха, че това заплашва снабдяването на европейските клиенти на „Газпром“, а външният министър на Украйна коментира, че руснаците „си играят на покер, но не разбирам защо и с кого“.
[ad id=“236999″]
Според Алексей Милер, причината за предприетите действия е решението на Арбитражния съд в Стокхолм, съгласно което „Газпром“ трябва да плати на „Нафтогаз“ 4.6 милиарда долара.
„Това съществено наруши баланса на интереси между нас и украинската компания. Ние не приемаме да финансираме украинската икономика. Затова смятаме, че продължаване на договорите между нас и украинската страна е нецелесъобразно“, каза Милер.
[ad id=“237001″]
От вчера „Газпром“ спря подаването на природен газ за Украйна. По тази причина в страната са въведени редица ограничения на потреблението, в това число и затваряне на училища и детски градини. Засега няма проблем с транзита на природен газ към Европа, в това число и към България.
[ad id=“238430″]
Но ако се стигне до прекратяване на този транзит, България ще е най-потърпевша, защото няма никакви алтернативи извън руския газ. Конекторните връзки с Гърция и Турция са в сферата на приказките, въпреки че трябваше да са готови преди години. Нямаме връзка и с газопреносните системи на Сърбия и Македония, коментират експерти.