Андре Токев въведл робския труд в кухнята

Най-добрият кулинар между затворниците, най-добрият затворник между кулинарите. В тази ситуация в момента е гурме-гуруто Андре Токев, популярен от десетилетия на кулинарната сцена в България и чужбина, гордост в чиния, откривател на забравени български вкусове и техники за готвене… и травмиран емоционално заради лошите отношения между майка си и баща си от самото си детство в Лайпциг.

Както е известно, Токев в момента се намира в общежитието за затворници на лек режим в Казичене край София, където попадна заради поредна изцепка на пътя. Звездата от журито на „Мастър шеф” бе спипан с 1,9 промила алкохол в кръвта на пътя и въпреки че за щастие не успя да нанесе никакви поражения, повторната му проява под въздействието на алкохол му докара 10 месеца зад решетките. Два от тях Токев вече излежа под домашен арест, след което публично се разкая за случилото се, оправдавайки се, че работи по 15 часа на ден и напрежението го съсипало. За гурме-иконата на родната сцена присъдата се очаква да приключи в началото на лятото, но числото 15 и до днес е кошмар за бивши служители в Токевите ресторанти, разказаха самите те за „Уикенд”.

„Даваше ни за 15-часов работен ден по 40 лв. И дори вдигна скандал на свои колеги, които работеха преди време за него, отцепиха се заради ужасните условия и си направиха свой ресторант. Тогава той най-цинично им каза: „Вас не ви харесвам, вие вдигнахте заплатите”, спомнят си ниското заплащане бивши кулинари от екипа на Токев.

Жесток относно дисциплината и хигиената, поклонник на сляпото спазване на заповедите на „шеф” от подчинените си и елиминиране на всякаква креативност от прохождащите готвачи в кухните си, Андре има лична причина да въведе робския труд зад котлоните си. От малък роденият в Лайпциг на 14 декември кулинар е отгледан от баба си и майка си. Двете са германки. Бащата на Токев почти не съществува за семейството, като малкото момче, готвещо кнедли с бабата немкиня, е възпитано изцяло в германска педантичност, дисциплина, точност и сляпо подчинение на по-възрастните.