Комисията за противодействие на корупцията (КПК) установи несъвместимост на Андрей Гюров с позицията му на подуправител на Българската народна банка (БНБ). Това съобщи пресцентърът на БНБ в четвъртък.
Гюров е излязъл в неплатен отпуск „с оглед да не бъдат допускани каквито и да е съмнения относно спазване на правната рамка“, казват от БНБ.
Новината идва близо година след като Гюров беше избран за един от подуправителите на БНБ в края на юли 2023 г. Преди това той беше депутат от „Продължаваме промяната“ (ПП), а после и от коалицията на формацията с „Демократична България“ – ПП-ДБ. Гюров напусна парламента, за да влезе в ръководството на БНБ.
В прессъобщението на банката не се уточнява в какво се състои неговата несъвместимост с позицията на подуправител. Според закона за БНБ подуправителите не могат да извършват друга дейност освен преподавателска или да членуват в дружество с участието на самата банка.
Тъй като това е публична длъжност, хората, които я заемат, са длъжни да декларират пред държавата, че не извършват дейности, които са несъвместими с позицията. Ако не отстрани евентуална несъвместимост в срок, избраният за публичната длъжност – в случая подуправител, може да бъде отстранен.
Свободна Европа се свърза с антикорупционната комисия с въпрос в какво се състои несъвместимостта на Гюров. От комисията казаха, че предстои да публикуват решението, в което има повече информация.
Свободна Европа потърси и ПП за позиция по въпроса, но оттам не отговориха на обажданията.
Гюров от ПП-ДБ и Петър Чобанов от ДПС бяха избрани за подуправители на БНБ от предишното Народно събрание. Това се случи на 26 юли 2023 г. За двамата кандидати гласуваха ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, а изборът им премина без дебати в пленарната зала.
Гюров и Чобанов бяха номинирани за подуправители на БНБ от преизбрания малко преди това управител на банката Димитър Радев. Той от своя страна беше издигнат от ГЕРБ и подкрепен за позицията от ПП-ДБ и ДПС.
През 2022 г. Гюров беше предложен за управител на банката и влезе в конкуренция за поста с Любомир Каримански от „Има такъв народ“ (ИТН). По това време ПП и ИТН бяха партньори в коалиционно управление, а въпросът за нов гуверньор на БНБ предизвика сблъсък между тях. До избор на управител на банката обаче така и не се стигна.
Впоследствие ИТН напусна коалицията и кабинетът на Кирил Петков от ПП падна.
БНБ упражнява банков надзор и може да регулира дейността на търговските банки. Има и правомощия по отношение на паричната политика на страната. Управителят и подуправителите ѝ се избират от парламента и са с мандат шест години.