Армения съобщи, че е предотвратила „терористична атака“ срещу властите в Ереван

Армения съобщи, че е предотвратила "терористична атака" срещу властите в Ереван

Силите за сигурност в Армения съобщиха за осуетена „терористична атака“ срещу държавните институции, предаде Ройтерс в четвъртък, като цитира арменската новинарска агенция „Арменпрес“.

Новината идва на фона на силен обществен натиск за оттеглянето на премиера на Армения Никол Пашинян по обвинения, че не е оказал достатъчна подкрепа на арменските сепаратисти в Нагорни Карабах. През септември съседен Азербайджан превзе населения с етнически арменци регион.

Сега Националната служба за сигурност (НСС) на Армения съобщава, че е арестувала петима души във връзка с подготвяна атака срещу властта.

Според изявлението на НСС петимата заподозрени са планирали бомбено нападение и убийства. Заедно с други „неидентифицирани съучастници“ те са имали и намерение да превземат правителствени сгради и да възпрепятстват работата на институциите.

По информация на „Арменпрес“ разследващите органи са иззели оръжия и боеприпаси от домовете на арестуваните. За момента службите за сигурност не посочват мотив за предполагаемото нападение.

Арменската служба на Радио Свободна Европа съобщава, че подготвяната операция е наречена „Северен листопад“. За провеждането ѝ заподозрените са планирали да направят украински и молдовски канали в Телеграм, през които да съберат подкрепа.

Друга част от плана според разследващите е била семействата на членовете на предполагаемата престъпна група да бъдат изведени в Грузия.

След азерска военна офанзива, продължила 24 часа, арменските сепаратисти в Нагорни Карабах капитулираха през септември. Почти всички 120 хиляди арменци на територията на региона бяха принудени да напуснат.

Това доведе до протести в арменската столица Ереван, които поискаха оставката на премиера Пашинян.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036