Армин Лашет иска да води Европа, но не всички смятат, че може да го направи

Армин Лашет иска да води Европа, но не всички смятат, че може да го направи

Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg

На пръв поглед Армин Лашет, фаворитът за следващия канцлер на Германия, изглежда изключително квалифициран да поеме европейската лидерска роля, която би дошла с този пост. Опитът му е красноречив – той беше член на Европейския парламент (ЕП), ръководи провинция, която граничи с две европейски държави, поддръжник на френско-германското приятелство е, а на всичкото отгоре може да се окаже и наследник на Карл Велики.

Дали обаче Лашет е готов да води Европа в този решаващ момент – това е отворен въпрос, пише онлайн изданието Politico.eu в свой анализ. Критиците казват, че неговият опит като евродепутат не е бил забележителен, а жалките коментари по жизненоважни актуални въпроси, като върховенството на закона в Полша и Унгария и отношенията с Китай, предполагат, че той трудно би движил ЕС напред.

Християндемократическият съюз (ХДС) на Лашет и баварската му сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС) оглавяват социологическите проучвания малко повече от месец преди общите избори, които ще се състоят на 26 септември. Това го поставя в позиция да наследи Ангела Меркел.

Противниците му обаче го характеризират като „Меркел минус“ – бледо политическо факсимиле на жената, която той се надява да замени.

„Страхувам се, че Армин Лашет е копие на модела на Меркел, но без нейната сила в управлението, която тя придоби през годините“, коментира Удо Булман, дългогодишен евродепутат от социалдемократите в Германия, който познава Лашет от времето му като евродепутат.

Още по темата

Меркел и председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен са обвинявани, че не са заели твърда позиция по отношение на вътрешните и външните предизвикателства, пред които е изправен ЕС, като се даде приоритет на интереса на Германия от добрите икономически връзки пред по-смелите стъпки в съответствие с ценностите на ЕС. Широко се очаква Лашет да се придържа към настоящата позиция на ХДС.

„Моята оценка е, че той е силен поддръжник на Европа – но главно такава, каквато е сега“, коментира евродепутатът от Зелените Даниел Фройнд. „Проблемът от моя гледна точка е, че ако наистина искате да запазите Европа, трябва да я развиете. Защото имам впечатлението, че статуквото, в което се намираме в момента, не е много стабилно“, допълва той.

Що се отнася до вътрешните предизвикателства на ЕС, предложението на Лашет за подаването на маслинова клонка към Унгария и Полша въпреки отстъплението на демокрацията там показва, че ЕС трябва да прояви повече разбиране към тези страни и тяхната история. Това озадачава Брюксел. Критиците твърдят, че ЕС вече е прекарал години в безрезултатни опити за посредничество, но Будапеща и Варшава открито се противопоставят на върховенството на закона.

По същия начин Лашет се застъпва и за подхода към Китай въпреки нарастващото напрежение относно правата на човека и нелоялната икономическа конкуренция.

Ноа Баркин, старши гостуващ сътрудник в Германския фонд Маршал в САЩ, предупреждава, че „геополитическият ландшафт се променя драстично, с големи последици за Германия и Европа. Все пак посланието, което Армин Лашет изпраща до германските избиратели, е, че нищо не трябва да се променя“.

Баркин казва, че доверието и уважението на Меркел в Европа са ѝ помогнали да задържи ЕС заедно през поредица от големи кризи, от сътресения в еврозоната до анексирането на Крим от Русия и притока на бежанци. Според него на наследника ѝ не е дадено да се радва на същото доверие. Този човек ще трябва да го спечели в момент, когато Германия и Европа са изправени пред въпроси за ролята им в света, смята той.

източник https://www.investor.bg/…………