Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла
Архангеловата Задушница е позната още като мъжка и е последната за тази година. Тя се чества точно преди Архангеловден и началото на Коледните пости.
Архангеловата Задушница се различава от другите Задушници по това, че отдаваме почит към загиналите за освобождението на България хайдути, революционери, воини. По тази причина се нарича Мъжка Задушница.
На задушница отдаваме почит на починалите ни близки и роднини, а на Архангелова задушница почитаме и ангелите. Задушница е израз на християнската вяра в безсмъртието на душата и възкресението на мъртвите.
На този ден се ходи на църква и гробища, палят се свещички за починалите, раздават се хляб, червено вино и жито. Когато раздавате от храната казвате „Вземете за Бог да прости“ и изброявате име или имена. Когато вземате подавка, отговаряте само с „Бог да прости!“.
Върху гроба на починалите палим свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята – добродетелите на починалия.
На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези. Наричана още Голяма задушница, тя е последната за годината, затова на общата трапеза на гробищния парк по обичай се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите „Бог да прости“.
Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.
Във всеки православен храм се отслужва панихида за всички починали, както и на загиналите български войни.
На този ден не се работи, не се пере, не се върши никаква домакинска работа.
Източник: Канал 3